• Informacje

            • Udział w "Zakręconej akcji"

              14.11.2023

              To już kolejny rok Nasza Szkoła we współpracy z KGW Łopianki bierze udział w "Zakręconej akcji". Przynosząc do szkoły, a także wrzucając nakrętki do stojącego w naszej gminie serduszka, uczniowie oraz wszyscy mieszkańcy Gminy Łopiennik Górny wspierają podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Oprócz realnej pomocy chorym dzieciom, dodatkowo segregacja odpadów przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

              W dniu dzisiejszym odjechał z naszej szkoły kolejny transport pełen worków.

              Serdecznie dziękujemy za dotychczasową pomoc i zachęcamy wszystkich do dalszego wspierania tej szczytnej akcji ❤️❤️❤️

            • Mamy to!

              13.11.2023

              Zawody rejonowe w badmintonie drużynowym zakończyły się kolejnym sukcesem naszych badmintonistów. Szkołę w kategorii Igrzyska Dzieci reprezentowały dziewczęta: Iga Sawa, Dominika Wasyluk chłopcy: Karol Górny , Tycjan Lupa kategoria Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewczęta: Zuzanna Weremko, Nikola Bzowska chłopcy: Kacper Szadura i Filip Sokoluk. Wszystkie drużyny po zajęciu pierwszych miejsc w powiecie wystartowały w zawodach rejonowych, które odbyły się 9 listopada w Hrubieszowie. W turnieju oprócz naszych drużyn wzięli udział zawodnicy z: Orłowa Drewnianego, SP 9 Zamość, SP 4 Zamość, Werbkowic i Hrubieszów. Pojedynki były bardzo zacięte ale nasze drużyny spisały się na medal zajmując odpowiednio: Iga Sawa, Dominika Wasyluk III miejsce Karol Górny , Tycjan Lupa II miejsce Zuzanna Weremko, Nikola Bzowska II miejsce Kacper Szadura, Filip Sokoluk II miejsce Trzy drużyny uzyskały awans na zawody wojewódzkie, które odbędą się 21 i 22 listopada w Lubartowie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            • Akademia z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę

              11.11.2023

              Akademia z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę

               

              Dnia 10 listopada, w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona 105 – tej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkoły i zaproszeni goście: Wójt Gminy Łopiennik Górny, Radny Powiatu Krasnostawskiego, Proboszcz Parafii w Łopienniku Nadrzecznym, Pani Dyrektor Biura Obsługi Szkół Samorządowych, Dyrektor Gminnej Biblioteki w Łopienniku Górnym, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury , Dyrektor Spółdzielczego Banku w Łopienniku Górnym. Gospodynią uroczystości była Pani Dyrektor naszej placówki oświatowej.

              11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Właśnie tego dnia, w roku 1918,  nasz kraj po 123 latach niewoli stał się wolnym, suwerennym państwem. Po latach walki z germanizacją i rusyfikacją, tysięcy ofiar poniesionych w powstaniach narodowych, marzenia Polaków nareszcie się spełniły.

              Uroczystość rozpoczęli,  przygotowaną przez siebie inscenizacją, uczniowie klasy siódmej. Duże brawa usłyszeli recytatorzy z Zerówki, którzy wspierali starszych kolegów. Grupa przygotowana przez pana Leszka Dudę i panią Luizę Zabłocką.

              Finalną częścią akademii był „Koncert dla Niepodległej”, w którym wystąpiła:

              1. grupa taneczna naszej „zerówki”,  pod kierownictwem pani Luizy Zabłockiej,
              2. klasa trzecia, którą przygotowywała pani Ewa Janik,
              3. klasa I „b” w tańcu „Biało – czerwony” i zespół muzyczny z klasy siódmej –

              opiekunem obu grup była pani Dorota Maciejewska.

                          Na zakończenie kilka słów na temat niepodległości, wolności i niezależności naszego państwa wygłosili: Pan Wójt, następnie Radny Powiatu i Pani Dyrektor szkoły.

                          Wszyscy zebrani, podczas uroczystości, mogli utrwalić sobie najważniejsze wydarzenie z naszej historii dzięki przepięknej dekoracji przygotowanej przez panią Wiolettę Kulik.   

            • Dzień Postaci z Bajek

              07.11.2023

              Nowa galeria Dzień Postaci z Bajek została dodana do albumu fotograficznego

              Dzień Postaci z Bajek

              Szkolny poniedziałek 6 listopada był zupełnie inny niż pozostałe  poniedziałki. A to za sprawą postaci z bajek, w które zamieniły się dzieci z przedszkola, zerówki i klas I–III. Czerwony Kapturek, Bob Budowniczy, Pszczółka Maja, Ołowiany Żołnierzyk – to tylko nieliczne z mnóstwa postaci, które sprawiły, że poczuliśmy się jak w bajce. Było wesoło i kolorowo! Dzieci zaprezentowały swoje stroje,  świetnie rozwiązały zagadki dotyczące bajek i częstowały się słodkościami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!

            • Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

              02.11.2023

              Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jest to okazja do wielu różnych aktywności mających na celu propagowanie czytelnictwa i wykorzystanie zasobów biblioteki w szkole. Także w naszej społeczności szkolnej październik wiązał się z wieloma różnymi projektami czytelniczymi (dla każdego oddziału inny), związanymi z uczestnictwem naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

              I tak, klasy pierwsze włączyły się w realizację projektu „Ilustrujemy baśnie”. Uczniowie klasy I A wybrali trzy baśnie: „Calineczka”, „Jaś i Małgosia”  oraz „Wilk i siedem koźlątek”.  Na zajęciach plastycznych wysłuchali czytanej przez nauczyciela baśni, opowiadali, co im się najbardziej podobało, a następnie wcielali się w rolę ilustratorów, których zadaniem było zilustrowanie najciekawszych fragmentów utworów. Za najciekawszą bajkę została uznana bajka o wilku i siedmiu koźlątkach, którą większość pamiętała z opowieści mamy lub babci. 

              Uczniowie klasy I B wybrali książkę Czesława Janczarskiego pt. "Miś Uszatek i przyjaciele" oraz "Legendy krakowskie" po wysłuchaniu utworów czytanych przez nauczyciela opowiadali przygody bohaterów z książek. Następnie z zaangażowaniem wykonali ilustracje do najciekawszych fragmentów.

              Klasa druga uczestniczyła w projekcie „Zakładka tematyczna do książki”. Dzieci wykonały piękne, kolorowe zakładki, wykorzystując teksty o jesieni i zwierzętach. Na zakładkach możemy zobaczyć sowy, lisy, misie i wiewiórki. Zakładki można podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej.

              „Zwierzęta jako bohaterowie książek” – to temat projektu czytelniczego w klasie trzeciej. Uczniowie wykonali plakaty i opowiedzieli o swoim ulubionym zwierzątku z książki. Dodatkowo pracowali z lekturą pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, opracowując do przeczytanej książki lapbooki. W klasowej galerii prac plastycznych zrobiło się kolorowo, a dzieci odkryły, że zwierzęta mają moc terapeutyczną i są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Zgodziły się, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze, tak naprawdę liczy się serce i pomaganie innym, a dobro zawsze do człowieka wraca.

              W ramach projektu czytelniczego „Lubię czytać” uczniowie klasy czwartej na lekcji języka polskiego dzielili się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i oceną postaci z komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy. Przygotowane zostały także „pudełka lekturowe”, w których uczniowie zaprezentowali rekwizyty odnoszące się do treści lektury. W takich akcjach szczególnie okazuje się, że czytanie jest fajne i rozwija naszą wyobraźnię.

              Wyobraźnię rozwijali także uczniowie klasy piątej, którzy uczestniczyli w projekcie „Oswajamy lektury szkolne”. Po omówieniu „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”, C. S. Lewisa przygotowali makiety, które przedstawiają ich wyobrażenia tej fantastycznej krainy. Makiety zdobią klasę, zachęcając oglądających do zapoznania się z magicznym światem Narnii.

               

              Klasa szósta realizowała projekt „Promujemy czytelnictwo w naszej szkole”. W czasie zajęć języka polskiego uczniowie przygotowali plakat, na którym umieścili ilustracje związane ze swoimi ulubionymi lekturami. Podpisy do ilustracji zostały zredagowane w języku polskim i angielskim przy wykorzystaniu metody CLIL. Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się zajęcia związane z przygotowaniem makiety Śródziemia, a w nim chatki hobbita –tytułowego bohatera powieści Tolkiena. Dzięki aktywnym metodom pracy z lekturą uczniowie szczegółowo zapoznali się z fabułą, bohaterami, uczyli się, jak opisywać krajobrazy. Forma zajęć okazała się bardzo atrakcyjna dla szóstoklasistów, a efekty ich kreatywnej pracy można oglądać na promującej czytelnictwo wystawie w bibliotece szkolnej.

               

              Klasa siódma na październikowej lekcji bibliotecznej realizowała projekt „W gąszczu książek. Tworzymy zagadki literackie”. Uczniowie, wykorzystując księgozbiór biblioteki, ułożyli kilkadziesiąt zagadek literackich dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Zadania dotyczyły, tytułów, autorów, postaci, słownictwa i wielu innych tematów.

              „Starsi czytają młodszym” – w ramach tego projektu uczniowie klasy ósmej raz w miesiącu czytają przedszkolakom wybrane utwory. W październiku razem z panem Hilarym poszukiwaliśmy okularów, a słoniowi Trąbalskiemu współczuliśmy krótkiej pamięci.

              W październiku został także przeprowadzony w bibliotece szkolnej konkurs literacko-plastyczny „Mój ulubiony bohater książki”, którego wyniki już wkrótce…

            • Warsztaty edukacyjne "Egzotyczna podroż"

              02.11.2023

              Nowa galeria Warsztaty edukacyjne "Egzotyczna podroż" została dodana do albumu fotograficznego

              Dnia 27 października w naszej Ekopracowni odbyły się warsztaty edukacyjne pod nazwą „Egzotyczna podróż” poprowadzone przez Animatorów z EduŻaba.
              Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I-III udali się w podróż po świecie poznając środowisko życia i zwyczaje przybyłych do nas okazów zwierząt takich jak: agama, pyton siatkowy, wąż zbożowy, gekon lamparci czy ślimak. Mieliśmy okazję przyjrzeć się im z bliska, dotknąć, a także zrobić pamiątkowe zdjęcie.
            • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁOPIENNIKU NADRZECZNYM.

              26.10.2023

              My uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym – Ślubujemy!

              Te zobowiązujące słowa wypowiedzieli dzisiaj uczniowie klas pierwszych na Uroczystości Ślubowania. W tak ważnym wydarzeniu uczestniczyli rodzice uczniów klas pierwszych, Wójt Gminy Pan Artur Sawa, Przewodniczący Rady Gminy Pan Wojciech Kister, Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Sawa oraz nauczyciele i uczniowie całej szkoły. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz przydatną wiedzę w ramach sprawdzianu na wzorowego ucznia. Egzamin został pomyślnie zdany i można było przystąpić do oficjalnego przyjęcia uczniów, czego dokonała Pani dyrektor i Pan wójt. Oczywiście zaproszeni goście powitali nowych uczniów miłymi słowami i wręczyli prezenty na okoliczność pasowania.

              Serdeczne powitanie zgotowali również naszym uczniom drugoklasiści , którzy w ramach dobrych rad wskazali ważne aspekty życia uczniowskiego oraz wręczyli miłe prezenty - niespodzianki. Słodkim akcentem całego wydarzenia był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy 1 a i 1b.

            • Dzień Poczty Polskiej

              19.10.2023

              Nowa galeria Dzień Poczty Polskiej została dodana do albumu fotograficznego

              Dzień18 października to historyczna data dla Poczty Polskiej, bowiem w tym dniu, w 1558 roku zapoczątkowała ona swoją działalność. Z tej okazji dzieci z Zerówki wybrały się do Urzędu Pocztowego w Łopienniku Górnym, gdzie miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników poczty oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie.

              W tym dniu dzieci własnoręcznie podpisały i ozdobiły pocztówki. Następnie wysłały je do zaprzyjaźnionych w ramach realizowanych w naszej szkole międzynarodowych projektów eTwinning placówek. W tym roku nasza szkoła wysłała pozdrowienia do Przedszkola Miejskiego nr 13 im. J. Tuwima w Będzinie i placówki w Turcji.(m.in w ramach projektu „MY MATERIALS IN FROM NATURE” i „GEMS ELEPHANTS AND CUBS” . W tym samym czasie dzieci z innych zakątków świata również przesyłały nam serdeczne pozdrowienia.

              Serdecznie dziękujemy za możliwość przemiłej wizyty w Urzędzie Pocztowym w Łopienniku Górnym i przygotowane dla nas słodkości!

            • Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

              15.10.2023

              Nowa galeria Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego

              Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. W tym roku przypada okrągła rocznica 250-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej.

              Przybyłych gości: Pana Wójta Artura Sawę, Dyrektora GOK Pana Dariusza Zawadę, Dyrektor Gminnej Biblioteki Panią Grażynę Skrzypę, Dyrektor Biura Obsługi Szkół Panią Katarzynę Weremko,

              Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Bartłomieja Weremko, przybyłe panie emerytki, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców i młodzież powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Aleksandra Górna.

              Uroczystą Akademię w Publicznej Szkole Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym rozpoczął występ szkolnej orkiestry pod kierunkiem Pani Doroty Maciejewskiej. Kolejną pozycją programu był montaż słowno, kabaretowo muzyczny, przygotowany przez Panie: Wiolettę Kulik, Dorotę Grzesiak oraz Ewę Janik. W montażu udział wzięli uczniowie z klasy drugiej, trzeciej, szóstej oraz ósmej naszej szkoły. Przedstawienie w bardzo zabawny i jednocześnie wzruszający sposób pokazało życie i problemy szkolne. Występy zakończył taniec "Jerozolima", przygotowany przez Panią Wiolettę Kulik.

              Niezmiernie wzruszającym momentem były życzenia uczniów i wręczone wszystkim pracownikom dyplomy oraz słodkie upominki przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

              Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Sawa oraz Wójt Artur Sawa.

              Nagrodę Wójta otrzymała Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Sawa oraz Pan Leszek Duda, Pani Luiza Zabłocka i Pani Bożena Rybak.

              Nagrody Dyrektora otrzymali nauczyciele: Wioletta Kulik, Beata Ćwirzeń, Małgorzata Dega, Marzena Szymaniak, Anika Łagowska, Dorota Maciejewska, Bożena Rybak, Jerzy Maj i Luiza Zabłocka.

              Po części oficjalnej wszyscy nauczyciele otrzymali kwiaty od Pana Wójta i na tym akademię zakończono

            • Przedstawienie o przygodach Koziołka Matołka

              19.10.2023

              Dnia 12.10.23 roku do naszej szkoły przybył wyjątkowy gość, bohater książki Kornela Makuszyńskiego Koziołek Matołek. Uczniowie klas 1- 3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego mieli okazję obejrzeć przedstawienie o przygodach Koziołka Matołka i przypomnieć sobie wiele cennych zasad i porad na temat bezpiecznego zachowania się w szkole. Na dowód spotkania miłego bohatera każdy uczestnik otrzymał znak przynależności do klubu Koziołka Matołka w postaci pieczątki z jego podobizną.

            • Wycieczka do Zamościa dzieci z oddziałów przedszkolnych

              14.10.2023

              Nowa galeria Wycieczka do Zamościa dzieci z oddziałów przedszkolnych została dodana do albumu fotograficznego

              Dnia 10.10.2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do Zamościa. Swoją przygodę rozpoczęły w zamojskim ZOO. Przemierzając alejki ogrodu zoologicznego miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące z różnych kontynentów. Pobyt w zoo był dla naszych przedszkolaków doskonałą lekcją przyrody. By nie zabrakło im energii na następną atrakcję, dzieci na terenie ogrodu posiliły się pysznymi pierogami w „Pierogarni Zamojskiej”. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Sali Zabaw „Hop Bęc”, gdzie przedszkolaki poprzez zabawę mogły doskonalić sprawność fizyczną w radosnej atmosferze. Po długim i wyczerpującym dniu, dzieci wróciły bardzo zmęczone, ale wszystkie z uśmiechem na twarzy.

            • Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

              11.10.2023

              Nowa galeria Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie została dodana do albumu fotograficznego

              Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

               

              29 września uczniowie klasy czwartej naszej szkoły mogli zapoznać się ze zbiorami Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Mogli przekonać się na własne oczy jakim bogactwem historycznym i kulturowym może pochwalić się nasz region. „Mała ojczyzna” to najbliższa nam okolica, o której często niewiele wiemy. Dzięki takim instytucjom jak muzeum w Krasnymstawie mamy okazję poznania „skarbów” naszego regionu i dorobku naszych przodków. Uczniowie w trakcie tej wizyty mogli przenieść się w czasie poznając życie codzienne mieszkańców naszej okolicy oraz najważniejsze wydarzenia historyczne związane z naszym regionem.

              Inicjatorem utworzenia muzeum był Józef Nikodem Kłosowski, który w 1930 r. na łamach "Wsi krasnostawskiej" rozpoczął akcję gromadzenia eksponatów. Zamiarem autora pomysłu było utworzenie muzeum etnograficznego, gromadzącego głównie obiekty sztuki ludowej. Niestety zgromadzone przez niego zbiory rozproszone zostały w czasie II wojny światowej, a tylko nieliczne trafiły do zbiorów etnograficznych Muzeum Lubelskiego.

              W 1945 r. ówczesny starosta Witalis Żmudzki powrócił do pomysłu Nikodema Kłosowskiego powierzając Zygmuntowi Tokarzewskiemu tworzenie muzeum. Siedzibą stało się kolegium pojezuickie. W latach 1958 - 1962 pozyskiwano eksponaty wyłącznie drogą darowizn i przekazów. Zgromadzono około 1000 eksponatów z różnych dziedzin, które zapoczątkowały obecne działy muzealne.

              W 1962 r. zaprezentowano trzy wystawy stałe: "Archeologia powiatu", "Historia miasta i powiatu" oraz wystawę etnograficzną z rekonstrukcją wnętrza izby wiejskiej z przełomu XIX/XX w. W następnych latach po uzyskaniu kolejnych sal zorganizowano wystawy "Zamek w Krupem", "Okupacja w pow. Krasnystaw 1939 - 1945", "Wnętrze kuźni", "Wnętrze kuchni dworskiej z II poł. XIX w.", "Rzemiosło artystyczne XVIII - pocz. XX", "Sztuka sakralna XVIII/XIX w."

              Aktualnie muzeum posiada około 10 000 eksponatów w działach: archeologii, etnografii, historii, numizmatyki, sztuki dawnej i sakralnej oraz chmielarstwa i piwowarstwa. W jednym z pomieszczeń (dawnym refektarzu) znajdują się rokokowe freski z I poł. XVIII w.

              W 1973 r. rozpoczęto gromadzenie księgozbioru fachowego, co doprowadziło do utworzenia biblioteki muzealnej, liczącej obecnie ponad 6 000 woluminów.

              Wizyta w muzeum podobała się uczniom i wszyscy polecają poznanie zbiorów eksponowanych w tym ośrodku.

              Opiekunami podczas wycieczki byli: Leszek Duda i Jerzy Bełcik.

               

            • Uwaga konkurs!

              05.10.2023

              Biblioteka szkolna organizuje konkurs literacko – plastyczny pod tytułem „Mój ulubiony bohater książki”. Poniżej zamieszczamy regulamin. Zapraszamy do udziału w konkursie!

              1. Konkurs jest skierowany do uczniów klas I – VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym i zorganizowany w celu rozwijania kompetencji czytelniczych i zdolności artystycznych. Przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I–IV i klasy V-VIII.

              2. Każdy autor może zgłosić na konkurs 1 pracę.

              3. Należy zaprezentować w formie plastycznej ulubionego bohatera książki.

              4. Format pracy plastycznej – A4 (mały blok rysunkowy), technika plastyczna – dowolna.

              5. Pracę należy podpisać na odwrocie – imię, nazwisko, klasa, autor i tytuł książki, do której autor pracy nawiązuje.

              6. Prace należy zgłaszać do biblioteki szkolnej w godzinach jej pracy, do 25 października 2023 r.

              7. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody i dyplomy.

            • „Mierzymy się ze smogiem”

              05.10.2023

              Publiczna Szkoła Podstawowa w Łopienniku Nadrzecznym przystąpiła do konkursu „Mierzymy się ze smogiem” zorganizowanym przez Edukacyjną Sieć Antysmogową. Za udział w konkursie otrzymaliśmy ekran do prezentacji treści edukacyjnych! Jest to pierwszy element z pakietu urządzeń do monitorowania jakości powietrza, czyli ekranu wewnętrznego.W miarę rozwoju projektu ESA będziemy mieli możliwość rozbudowania zestawu o kolejne urządzenia – czyli miernik jakości powietrza i tablicę do wyświetlania wyników pomiarów. A już teraz dzięki ekranowi uczniowie i nauczyciele otrzymaliśmy stały dostęp do treści edukacyjnych na temat zanieczyszczeń powietrza! Z Edukacyjną Siecią Antysmogową zyskamy również:

              • możliwość uczestniczenia w ogólnopolskim projekcie, w który zaangażowanych jest już ponad 1700 szkół i przedszkoli z całej Polski;
              • szkolenia dla nauczycieli w ramach projektu ESA;
              • dostęp do materiałów edukacyjnych ESA dotyczącej smogu oraz innych zagadnień ekologicznych, w tym kursów i e-lekcji na platformie eduESA;
            • Szkolny Konkurs Fotograficzny "Naturalne Piękno Naszej Gminy"

              02.10.2023

              Nowa galeria Szkolny Konkurs Fotograficzny "Naturalne Piękno Naszej Gminy" została dodana do albumu fotograficznego

              Dnia 27 września 2023 roku podczas uroczystego otwarcia pracowni przyrodniczej pn. „EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” utworzonej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Naturalne Piękno Naszej Gminy”.

              Cele konkursu:

              -promowanie walorów przyrodniczych Gminy Łopiennik Górny;

              -rozbudzanie zainteresowania przyrodą własnego regionu;

              -rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz prezentacja twórczości uczniów z Publicznej Szkoły w Łopienniku Nadrzecznym;

              -zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas natury oraz jej ochrony.

              Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie z uwagi, iż wszystkie nadesłane prace były wyjątkowe. Oprócz pięknych krajobrazów, uczniowie wspaniale uchwycili bogactwo fauny i flory naszej okolicy.

              Ostatecznie komisja w składzie Ks. Piotr Jasiński, Pani Luiza Zabłocka oraz Pani Anika Łagowska wyłoniła 4 Laureatów i 7 Wyróżnień.

              Laureatami zostali: Tomasz Marchewka kl.VI, Łucja Pylak kl. IV, Gabriel Żołyniak kl. V, Kornelia Paraficz kl. V.

              Wyróżnienia otrzymali: Nikola Radoła VII, Zuzanna Weremko kl.VII, Antonina Tokarczuk kl.IV, Wiktoria Wachałowicz kl.IV, Aleksandra Ozonek kl. VI.

              Wyróżnienia dodatkowe otrzymali: Katarzyna Zakrzewska kl.IV, Nikola Bzowska kl.VII.

              Pamiątkowe dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom wręczyli: Pani Dyrektor Elżbieta Sawa, Pani Barbara Nieworaj - Czmuda Wizytator z Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Artur Sawa Wójt Gminy Łopiennik Górny oraz Pan Witold Boruczenko Przewodniczący Rady Powiatu Krasnystaw.

              Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

              Organizatorami konkursu byli: Pani Luiza Zabłocka, Ks Piotr Jasiński.

              Zapraszamy do obejrzenia przepięknych fotografii Gminy Łopiennik Górny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły w Łopienniku Nadrzecznym.

            • Uroczyste otwarcie pracowni przyrodniczej "Ekopracownia - zielone serce szkoły"

              01.10.2023

              Nowa galeria Uroczyste otwarcie pracowni przyrodniczej "Ekopracownia - zielone serce szkoły" została dodana do albumu fotograficznego

              Dnia 27 września 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni. Nowa, w pełni wyposażona pracownia przyrodnicza powstała dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach udziału szkoły w dwuetapowym konkursie pn. „EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

              Udział w I etapie konkursu wymagał napisania wniosku i nagrania filmu prezentującego innowacyjne działania ekologiczne w naszej szkole oraz napisaniu przykładowego scenariusza zajęć z wykorzystaniem zasobów pracowni. II etap polegał na wypełnieniu wniosku o dofinansowanie, opisaniu założeń realizowanego przedsięwzięcia, zadań do zrealizowania w ekopracowni oraz sporządzeniu harmonogramu rzeczowo-finansowego. Projekt pod nazwą Utworzenie ekopracowni „Bliżej natury” w Publicznej Szkole Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym opracowany przez Panią Luizę Zabłocką w konsultacji z nauczycielami biologii i chemii, został dostrzeżony przez komisję konkursową i uzyskał dotację w kwocie 50 000 zł. Natomiast organ prowadzący - Gmina Łopiennik Górny wsparła przedsięwzięcie kwotą 5556 zł. Całkowity koszt utworzenia Ekopracowni wyniósł 55 556 zł.

              W ramach otrzymanej dotacji pracownia została w pełni wyremontowana i zmodernizowana. Zakupiono nowoczesne meble i pomoce dydaktyczne m.in: monitor interaktywny, mikroskop z kamerą, mierniki i przyrządy, zestawy doświadczalne do nauki przedmiotów przyrodniczych oraz gry dydaktyczne. Na ścianach pojawiła się fototapeta oraz plansze dydaktyczne.

              Uroczystego otwarcia Ekopracowni dokonał Wójt Gminy Łopiennik Górny Pan Artur Sawa wraz z Panią Elżbietą Sawą – Dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym w obecności uczniów oraz przybyłych gości Pana Witolda Boruczenko Przewodniczącego Rady Powiatu Krasnystaw, Pani Barbary Nieworaj - Czmudy Wizytatora z Kuratorium Oświaty w Lublinie, Księdza Sławomira Mazurka Proboszcza Parafii pw. Św. Bartłomieja w Łopienniku Górnym, Pani Agnieszki Kosmala Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach, Pani Ewy Fyk Dyrektora Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie, Pani Katarzyny Weremko Dyrektora Biura Obsługi Szkół Samorządowych w Łopienniku Nadrzecznym oraz Pani Urszuli Gontarz Dyrektora Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie Oddział w Łopienniku Nadrzecznym.

              Podczas przemówienia Pani Dyrektor przybliżyła zebranym cel przedsięwzięcia i historię powstania Ekopracowni oraz podziękowała wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jej stworzenia oraz angażowali się na każdym etapie jej powstawania.

              Cała uroczystość wzbogacona została o część artystyczną o tematyce ekologicznej w wykonaniu dzieci z „Zerówki” oraz uczniów z klasy VIII przygotowanych przez Panią Luizę Zabłocką i Panią Marzenę Szymaniak. Natomiast uczniowie z klasy VII pod kierunkiem Pani Ani Boruczenko i Pani Agnieszki Szadury, w nowopowstałej pracowni zaprezentowali spektakularne doświadczenia i pokazy z użyciem zakupionego sprzętu i pomocy dydaktycznych.

              Podczas uroczystości nastąpiło również rozstrzygnięcie i wręczenie nagród uczniom wyróżnionym w Szkolnym Konkursie Fotograficznym pod hasłem „Naturalne Piękno Naszej Gminy”.

              Na koniec uroczystości na zgromadzonych czekał tort z ekologicznym akcentem.

              Mamy nadzieję, że nowa Ekopracownia będzie przyjaznym miejscem do nauki i przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów stanie się wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o naturalne środowisko.

               

            • "Laptop dla ucznia"

              29.09.2023

              25 września 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym odbyło się spotkanie rodziców i uczniów klasy czwartej, podczas którego zostały przekazane laptopy w ramach rządowego programu „Laptop dla ucznia”. Wręczenia dokonał Wójt Gminy Łopiennik Górny Artur Sawa z Dyrektor Szkoły Elżbietą Sawa.

              Całkowity koszt przeznaczony na zakup laptopów dla naszej szkoły wyniósł 61888,68 (sześćdziesiąt jeden tysięcy osiemset osiemdziesiąt osiem złotych i sześćdziesiąt osiem groszy).

              Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Bez nich nie sposób funkcjonować we współczesnym świecie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy nowe technologie. A bez rozwoju kompetencji cyfrowych nie uda się zbudować nowoczesnego społeczeństwa.

              Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzymuje na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostali uczniowie szkół publicznych i niepublicznych.

              Dlaczego uczniowie klasy czwartej?

              W klasie czwartej szkoły podstawowej uczeń rozpoczyna kolejny, drugi etap edukacyjny – jednego nauczyciela zastępuje wielu, każdy z nich prowadzi nauczanie w ramach oddzielnych przedmiotów. Wtedy również uczniowie rozpoczynają naukę informatyki. To czas, którym dzieci rozwijają swoje kompetencje cyfrowe. Uczą się korzystać z komputerów, programów i aplikacji, stają się tym samym bardziej zaawansowanymi użytkownikami nowych technologii. Program ma zapewnić, aby na tym etapie rozwoju, każdy uczeń, niezależnie od środowiska społecznego czy typu szkoły, miał możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii.

              Podczas spotkania uczniowie klasy czwartej przedstawili krótką dramę, w której zaprezentowali możliwości nowych technologii cyfrowych oraz zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Inscenizacja przygotowana została pod kierunkiem pana Leszka Dudy, wychowawcy klasy.