• Programy i innowacje

        • Projekty UE - Konfederacja Lewiatan,,Razem poznajemy Europę i uczymy się języków” Projekt Erasmus+ 2022-1-PL01-KA122-SCH-000072309 jest współfinansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Ani Unia Europejska, ani EACEA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

           

          Publiczna Szkoła Podstawowa w Łopienniku Nadrzecznym  realizuje projekt Erasmus+ KA122-SCH - Projekty krótkoterminowe na rzecz mobilności uczniów i kadry w edukacji szkolne -  ,,Razem poznajemy Europę i uczymy się języków” - na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków UE wysokości 40 266,00 €

          Projekt realizowany jest od 01.07.2022r. do 31.12.2023r.

          Cele projektu:

          - podniesienie znajomości j. angielskiego nauczycieli

          - poznanie nowych metod nauczania w tym metody ICT do nauczania języków obcych

          - wprowadzenie elementów CLIL do nauczania w klasach I- VIII na wybranych przedmiotach

          - nawiązanie współpracy z zagranicznymi szkołami

          - wzbogacenie kalendarza imprez szkolnych o imprezy o charakterze europejskim promujące ekologię, tolerancję i wielokulturowość

          W ramach projektu 15 pracowników szkoły uczestniczyło w szkoleniach językowych w Irlandii, Niemczech, Malcie i Cyprze.

          Szkolenia umożliwiły  doskonalenie kompetencji językowych, naukę współpracy w wielokulturowej grupie, zdobycie wiedzy kulturowej, poznanie nowych metod pracy z uczniami i możliwość wymiany doświadczeń z uczestnikami.

          W trakcie realizacji projektu zaplanowaliśmy wprowadzenie innowacji CLIL, wdrożenie 8 nowych metod pracy na lekcjach, wzbogacenie kalendarza szkoły o wydarzenia europejskie i nawiązanie współpracy międzynarodowej. Działania te przyczynią się do europejskiego rozwoju instytucji, zwiększą motywację uczniów do nauki języków obcych.

          👉Cieszy nas fakt, że uzyskaliśmy pozytywny wynik wniosku na projekt krótkoterminowy w sektorze Edukacja szkolna i tym samym uzyskaliśmy dofinansowanie na realizację działań w obrębie projektów krótkoterminowych (KA122-SCH) w pierwszej rundzie konkursu wniosków 2022 r

          Co to jest CLIL, czyli co powinieneś wiedzieć o najskuteczniejszej metodzie nauki języka❓️

          👉Współczesny rynek oferuje kursy prowadzone różnymi metodami. Która jest najskuteczniejsza? Oczywiście taka, która jest najbardziej naturalna i która przypomina sposób w jaki Ty nauczyłeś się języka polskiego. Czy jako bobas siedziałeś wtedy przy komputerze? Czy powtarzałeś zdania w nieskończoność? Czy rozwiązywałeś zadania z gramatyki? Czy mama sadzała Cię do chodzika i rozpisywała Ci na kartce zasady tworzenia strony biernej? No właśnie niekoniecznie.

          🤔Co to jest CLIL?❓️

          👉W skrócie: CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to uczenie się słówek i gramatyki „przy okazji”. Lekcje opierają się na temacie wziętym z prawdziwego życia, nie na wymyślonym dialogu czy tekście przeładowanym wybranym czasem. Przykładem takiego tematu może być np. od poczwarki do motyla, pierwsza podróż na księżyc, skąd bierze się empatia albo jak komunikować się w biznesie. Wszystko zależy od poziomu i wieku ucznia.

          Oznacza to, że angielskiego uczysz się tak jak polskiego, kiedy to dziadek opowiadał Ci o motylach a pani w klasach 1-3 opowiadała Ci o tym w jaki sposób poczwarka staje się motylem. Wtedy uczyłeś się tego po polsku. Na angielskim metodą CLIL nauczysz się tego po angielsku, w taki sam sposób, jak uczyłeś się jako dziecko.

          👉Dlaczego CLIL jest sposobem na sukces (Twój i Twoich uczniów!)❓️

          😊W klasie CLIL ważne jest/ są:

          ✅️ interakcje między grupą i nauczycielem ale też między samymi uczniami- dyskusje;

          ✅️ współpraca między uczniami -dużo prac grupowych

          ✅️kreatywne myślenie – rozwiązywanie problemów, oferowanie rozwiązań

          ✅️rozwijanie wiedzy o tym, jak się uczysz

          ✅️wspinanie się po szczeblach Taksonomii Blooma (dogłębne zrozumienie tematu)

          ✅️budowanie wiedzy stopniowo – nauczyciel wspiera uczniów przez stopniowe wprowadzanie w temat i słownictwo tak, aby uczniowie mogli być jak najbardziej samodzielni;

           

           

           
           

          W czasie wakacji w 2023r. nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach jezykowych w Irlandii, Niemczech, Malcie i Cyprze

          • Aktywny uczeń na zajęciach języka polskiego, geografii i wychowania fizycznego

          • Innowacja pedagogiczna

            Dorota Grzesiak

             

            Tytuł innowacji: Aktywny uczeń na zajęciach języka polskiego, geografii i wychowania fizycznego

            Innowacyjne zajęcia będą realizowane w klasie V, VI i VII na lekcjach języka polskiego, geografii i wychowania fizycznego.

            Czas realizacji innowacji obejmie I półrocze  roku szkolnego 2023/2024 z możliwością jej kontynuowania w następnym półroczu. Zajęcia innowacyjne będą odbywać się w ramach obowiązkowych zajęć z języka polskiego, geografii oraz wychowania fizycznego. Podczas lekcji uczniowie będą pracować metodami aktywnymi.

            1. Na języku polskim, podczas pracy z lekturą, uczniowie przygotują np.: lapbooki, makiety, pudełko z lekturą,  w wersji polskiej oraz angielskiej. Teksty w języku angielskim związane są z zagadnieniami obejmującymi podstawę programową języka polskiego (biografia autora lektury, zdarzenia, główni bohaterowie). (Dorota Grzesiak)
            2. Na geografii odbędą wirtualne wycieczki po Warszawie, poprowadzą wycieczkę jako przewodnik w języku angielskim, poznają słownictwo angielskie związane z wielkomiejskim krajobrazem. (Dariusz Jagiełło)
            3. Na wychowaniu fizycznym, podczas zajęć objętych innowacją, uczniowie będą mieli możliwość wykazania się umiejętnościami ruchowymi, jak również wiedzą z zakresu języka angielskiego w dziedzinie rekreacji, sportu i edukacji zdrowotnej. (Jerzy Maj)

            Innowacja  ma na celu wzbogacenie słownictwa anglojęzycznego, ale także lepsze zapamiętanie materiału, dzięki niewielkiej liczbie treści. Ma zachęcić i motywować uczniów do samodzielnego wzbogacania słownictwa anglojęzycznego – każdy moment jest dobry, aby poznać nowe słowo – punktem wyjścia jest lektura obowiązkowa i uzupełniająca na lekcji języka polskiego, geografii czy wychowania fizycznego.

             

             

             

            Motywacja wprowadzenia innowacji:

            Wprowadzanie wyrazów angielskich do różnych przedmiotów nauczania w szkole podstawowej wynika głównie z globalizacji, współpracy międzynarodowej oraz rozwoju technologicznego oraz w korzystaniu z Internetu, gdzie wiele treści jest dostępnych tylko w języku angielskim.

            Innowacja jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez współczesne społeczeństwo globalne, którego językiem uniwersalnym jest obecnie język angielski. Znajomość wyrazów angielskich jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwia efektywną komunikację w globalnym środowisku edukacyjnym i technologicznym. Po drugie, pozwala na korzystanie z zasobów Internetu, gdzie wiele informacji jest dostępnych w języku angielskim. Dodatkowo, znajomość angielskiego ułatwia korzystanie z nowoczesnych technologii, a także zrozumienie kultury, popkultury, literatury i filmu, które często mają anglojęzyczne źródła. Chcąc być obywatelem świata, należy sprawnie posługiwać się językiem angielskim i/lub przynajmniej jeszcze jednym językiem obcym. Umiejętność płynnego komunikowania się za pomocą innych języków niż własny jest obecnie wartością podstawową. Chcąc być aktywnym członkiem społeczeństwa, nie tylko warto, ale należy znać język obcy – najlepiej angielski. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznają najczęściej zwroty i wyrażenia związane z określonymi sytuacjami społecznymi, dlatego dzięki tej innowacji będą mieli okazję poznać lepiej słownictwo z innych obszarów funkcjonowania człowieka, np. zakresu literatury.

            Założenia ogólne

            Podczas zajęć z lekturą, na języku polskim uczniowie zredagują teksty związane z biografią autora, światem przedstawionym w lekturze w j. angielskim, teksty w języku angielskim będą odczytywane kilkakrotnie na lekcji języka polskiego w formie wielokrotnego powtórzenia.

            Na geografii uczniowie wypełnią karty pracy w języku angielskim, poznają słownictwo związane z wielkomiejskim krajobrazem.

            Zajęcia  wychowania fizycznego mają na celu  wykorzystanie języka angielskiego na lekcjach tego przedmiotu, zapoznanie ze specyficznym słownictwem związanym z aktywnością ruchową, zabawą i  sportem, przełamywanie bariery komunikacyjnej  poprzez stworzenie możliwości posługiwania się językiem w naturalnych sytuacjach współzawodnictwa sportowego i zabawy. 

             

             

             

            Cele innowacji

            Cel główny: Wzrost zasobu słownictwa anglojęzycznego, związanego z literaturą i kulturą, geografią, aktywnością ruchową i zdrowym stylem życia,  od września do grudnia 2023,  uczniów klasy V, VI i  VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym.

            Cele szczegółowe: 

            • Słuchanie 
            • osłuchanie się z brzmieniem języka angielskiego, 
            • rozpoznawanie dźwięków, głosek i intonacji,
            • rozumienie wskazówek i poleceń nauczyciela, 
            • rozumienie ogólnego sensu wypowiedzi rozmówcy w różnych sytuacjach komunikacyjnych, 
            • rozumienie ogólnego sensu słuchanego tekstu. 
            • Mówienie 
            • opanowanie poprawnej wymowy i intonacji, 
            • umiejętność powtórzenia słów i zdań, opowiadanie z użyciem nowo poznanych wyrazów, 
            • stosowanie wyuczonych zwrotów w sytuacjach komunikacyjnych. 
             

            Ewaluacja

            W celu uzyskania informacji zwrotnej:

            • nauczyciel przeprowadzi rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami;
            • uczniowie przygotują: lapbooki , makiety, pudełka z lekturą, w dwóch wersjach językowych i organizują wystawkę prac, prace zostaną ocenione,
            • Uczniowie wypełnią karty pracy.
            • Szczegółowa analiza przeprowadzonych rozmów oraz przygotowanych prac uczniowskich  pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów. Działania te pomogą wyciągnąć wnioski, zaplanować pracę i ewentualnie zmodyfikować metody pracy. Podjęta zostanie także decyzja o ewentualnej kontynuacji innowacji w tej grupie.

            Wszystkie wyniki i uwagi zostaną opracowane w sprawozdaniu oraz udostępnione dyrektorowi szkoły, radzie pedagogicznej oraz rodzicom.

            Spodziewane efekty, przewidywane osiągnięcia (korzyści wdrożenia innowacji, nauki słówek angielskich )

            1. Komunikacja

            Umożliwia swobodniejszą komunikację w środowisku międzynarodowym.

            Zwiększa pewność siebie w rozmowach z anglojęzycznymi rozmówcami.

            2 . Edukacja

            Wspomaga zdobywanie wiedzy w obszarze edukacji

            3. Dostęp do zasobów

            Ułatwia korzystanie z anglojęzycznych źródeł informacji w Internecie, literaturze naukowej czy filmach.

            4. Rozwój osobisty

            Wspomaga rozwój umiejętności poznawczych i kognitywnych poprzez naukę nowych słów i struktur językowych.

            5. Rozumienie  kultury

            Umożliwia lepsze zrozumienie anglojęzycznej kultury, literatury.

            6. Podróże

            Ułatwia podróżowanie do krajów anglojęzycznych poprzez lepszą komunikację i zrozumienie miejscowej kultury

             

            Aktywny_uczen_(1)erasmus_(1).pdf

            .konspekt_CLIL_1_erasmus_(2).pdf

             

            • Międzynarodowy Tydzień Życzliwości i Tolerancji

            • 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji,

              21 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

              Tolerancja to jedna z podstawowych cech społeczeństw demokratycznych, to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.

              Bycie życzliwym to jedna z najważniejszych postaw, która powinna charakteryzować każdego człowieka.

              Aby uczcić te ważne dni w Naszej szkole od dnia 21 listopada 2022 roku do dnia 25 listopada 2022 przez cały tydzień obchodzony był „Międzynarodowy Tydzień Życzliwości i Pozdrowień oraz Tolerancji”.

              W ramach obchodu tego wydarzenia tworzyliśmy Drzewko Życzliwości. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się w wypisywanie na kolorowych listkach i serduszkach miłych i życzliwych słów, dzieci z zerówki stworzyły serduszka dla wylosowanej przez siebie koleżanki lub kolegi z grupy. Koleżeńskie rysunki trafiły na Drzewko Życzliwości. Na terenie szkoły stworzono Pocztę Życzliwości, w której nie zabrakło licznych listów z pozdrowieniami dla swoich kolegów, koleżanek i nauczycieli.

              Aby podkreślić, że Tydzień Życzliwości i Tolerancji jest tygodniem pogodnym i wesołym uczniowie i przedszkolaki we wtorek 22 listopada 2022 roku ubrali się w radosne i optymistyczne kolory żółci i zieleni.

              Uczniowie tworzyli klasowe kodeksy życzliwego ucznia, które zostały zaprezentowane na terenie szkoły. Na korytarzach szkolnych zawieszono kolorowe hasła promujące życzliwość i tolerancję.

              Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody „ Międzynarodowego Tygodnia Życzliwości i Pozdrowień oraz Tolerancji”, oby każdego dnia towarzyszyła Nam wzajemna życzliwość i tolerancja, tak jak odbywało się to przez cały tydzień.

            • Europejskie Boże Narodzenie

            • W naszej szkole realizowany jest program Erasmus+ „Razem poznajemy Europę i uczymy się języków”. To właśnie z tej okazji spotkaliśmy się 22 grudnia, by wspólnie świętować "Europejskie Boże Narodzenie". To wydarzenie kulturalne miało na celu przybliżyć uczniom i zaproszonym gościom tradycje i zwyczaje państw należących do Unii Europejskiej.

              Jak świętują Hiszpanie, Włosi, Francuzi i Niemcy? Informacje na ten temat zebrali i zaprezentowali uczniowie klas IV-VII. Spotkanie uświetniły także występy muzyczne, wokalne i taneczne naszych uczniów.

              Zapraszamy do obejrzenia relacji:

              https://www.canva.com/.../DAF.../vku6O1FglMHxnwYFRYhI9A/view

            • Mobilność edukacyjna KA122-SCH - Projekty krótkoterminowe na rzecz mobilności uczniów i kadry w edukacji szkolne

            •  W ramach projektu 15 pracowników szkoły ma możliwość uczestniczyć w kursach szkoleniowych w Irlandii, Niemczech, Malcie lub Cyprze. Udział w szkoleniach umożliwi  doskonalenie kompetencji językowych, naukę współpracy w wielokulturowej grupie, zdobycie wiedzy kulturowej, poznanie nowych metod pracy z uczniami i możliwość wymiany doświadczeń z uczestnikami.

              W programie Erasmus+ osoby uczące się zawodu oraz absolwenci mogą zdobywać praktyczne doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe, odbywając staże w przedsiębiorstwach lub w placówkach kształcenia/szkolenia zawodowego w innym kraju. Ponadto możliwe jest także uczestnictwo w konkursach umiejętności zawodowych organizowanych w krajach biorących udział w programie Erasmus+ oraz w krajach partnerskich.

              Do udziału w programie Erasmus+ uprawnieni są także kadra oraz pracownicy placówek kształcenia i szkolenia zawodowego. Nauczyciele, trenerzy, doradcy zawodowi oraz inne osoby zajmujące się kształceniem i szkoleniem zawodowym mają możliwość podwyższenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz językowych, uczestnicząc w mobilnościach typu job shadowing oraz kursach i praktykach zawodowych. Mogą także dzielić się swoją wiedzą, prowadząc kursy i szkolenia w instytucjach zagranicznych. W ramach programu do kraju można zaprosić także ekspertów, nauczycieli oraz edukatorów z innych krajów.

               

               

               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               

              KA122-SCH - Projekty krótkoterminowe na rzecz mobilności uczniów i kadry w edukacji szkolne

              ,,Razem poznajemy Europę i uczymy się języków”

               

            • „Unter einem Dach”.

            • Uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym oraz w Łopienniku Dolnym uczestniczyli w I semestrze w projekcie niemieckojęzycznym eTwinning „Unter einem Dach”.

              Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi materiałami na wirtualnej tablicy: https://padlet.com/beata22step/q314zwagnreperso

              Uczniowie mieli okazję poznać uczniów z innych szkół uczących się także języka niemieckiego i razem stworzyć fikcyjną międzypokoleniową rodzinę z wykorzystaniem narzędzi TIK.

              Wspólnie wymyślili postacie członków rodziny oraz informacje o nich; nauczyli się opowiadać o sobie i rodzinie oraz przeprowadzać wywiad. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele poznali aplikacje służące efektywnej nauce słownictwa oraz urozmaicające lekcje języka niemieckiego.

              Działania w ramach projektu:

              1. Przedstawiamy się (mapa członków projektu, szkoły, nauczyciele i uczniowie (awatary z opisem), logo projektu, e-safety)

              2. Wybór zakresu informacji o członkach rodzin. Zbiór słownictwa w wybranym zakresie. Wybór narzędzia do nauki w/w słownictwa. Przygotowanie i wykorzystanie interaktywnych zadań i quizów.

              3. Stworzenie wymyślonych członków rodziny (awatary lub rysunki). Uczniowie współtworzą książeczki „Unter einem Dach” w grupach międzyszkolnych (wspólnie przygotowują strony z członkami rodziny oraz ich opisy pisemne i w formie nagrania).

              4. Wideokonferencje. Przedstawienie książeczek. Opisywanie wymyślonych rodzin. Przeprowadzanie wywiadów.

              5. Ukończenie produktów końcowych – przygotowanie interaktywnych zadań do poszczególnych rodzin.

              Rezultaty:

              ‒ Kolekcja książeczek elektronicznych „Unter einem Dach”.

              ‒ Kolekcja interaktywnych zadań do książeczek,

              ‒ Kolekcja interaktywnych zadań do nauki słownictwa: rodzina, zawody, kraje i narodowości, cechy charakteru itp.

              ‒ Kolekcja filmów z wideokonferencji.

              Zarówno kolekcja książeczek jak i kolekcja interaktywnych zadań będzie mogła stanowić materiał lekcyjny do wykorzystywania zarówno przez nauczycieli biorących udział w projekcie jak i innych nauczycieli języka niemieckiego.

          • W szkolnej kuchni.

          • 13 grudnia klasa VIII uczestniczyła w zajęciach z języka niemieckiego w szkolnej kuchni, wyposażonej w sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie podzieleni na 4 grupy zadaniowe, upiekli ciasteczka świąteczne według niemieckich przepisów. Uczniowie w twórczej atmosferze zdobywali praktyczne umiejętności z zakresu działań cukierniczych, rozwijali kompetencje organizacji pracy oraz umiejętności pracy w zespole.

            Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań kulinarnych uczniów, które może w przyszłości przełoży się na wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej:) Zapraszamy do zapozania się z folderem zadania projektowego:https://1drv.ms/b/s!At6ZtmC-6246gUiWu26kw71jm8tC?e=ck5SH5

            • Zajęcia z języka polskiego

            •  Pracujemy nad mapą Narnii😊w wersji angielskiej, praca metodą CLIL na języku polskim.

            • 'Be even more, even better'

            • W dniu 30 marca 2023roku w ramach projektu 'Be even more, even better', który nasza szkoła prowadzi we współpracy ze szkołą z Portugalii, uczniowie klasy 6 i 8 uczestniczyli w spotkaniu online. W trakcie spotkania zarówno uczniowie z Polski, jak i z Portugalii przedstawili prezentacje w języku angielskim na temat:

              1. Położenie geograficzne krajów.

              2. Cechy klimatu i pogody.

              3. Charakterystyka lasów występujących w Polsce i Portugalii.

              4. Pożary lasów.

              Po prezentacjach uczniowie dyskutowali na temat podobieństw i różnic klimatyczno - pogodowych oraz przyrodniczych w naszych krajach.

              Wszyscy pogłębiliśmy swoją wiedzę i zdobyliśmy ciekawe doświadczenie uczestnicząc w spotkaniu online.

              Prezentację prowadziła uczennica klasy ósmej Zofia Huba przy pomocy p. Małgorzaty Dega.

            • Metoda tworzenia e-booków na lekcji języka niemieckiego

            • Uczniowie klasy VII stworzyli e-booki na temat wymyślonej rodziny:"Meine Familie", które umieścili w wirtualnej bibliotece:

              https://read.bookcreator.com/library/-NNRpQlJrqZKkh4SGw1R

              Książeczki powstały w aplikacji bookcreator; program jest łatwy w obsłudze i daje wiele możliwości na rozwinięcie swojej pomysłowości. Wykorzystanie aplikacji bookcreator na lekcji doskonale rozwija kompetencje kluczowe wszystkich uczniów - zarówno zdolnych, jak i przejawiających trudności w nauce języka obcego. Praca z cyfrową książeczką daje ogromne możliwości działania, wyzwala twórczą aktywność, pomaga w osiągnięciu celu lekcji w łatwy i angażujący sposób.

              Metoda tworzenia e-booków na lekcjach języka niemieckiego może zostać wykorzystana również jako podsumowanie omawianego tematu, jako notatka do materiałów z podręcznika czy jako słowniczek obrazkowy.

            • Projekt ,,Razem poznajemy Europę i uczymy się języków” - na realizację projektu szkoła otrzymała dofinansowanie wysokości 40 266,00 €

          • Europejski Dzień Języków Obcych.

          • Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

            Uczniowie klasy 3 w zeszłym roku szkolnym poznawali państwa europejskie przygotowując prezentacje multimedialne. Powitania i pożegnania w różnych językach nie są nam obce.

        • Projekt ten skierowany jest do uczniów uczących się języka niemieckiego jako drugiego języka obcego oraz nauczycieli, którzy uczą języka niemieckiego jako drugiego języka obcego w Niemczech i za granicą. Celem naszego projektu jest wyposażenie uczniów w umiejętności XXI wieku podczas nauki języka obcego. Nasz projekt polega głównie na digitalizacji klasycznych bajek i opowiadań przez uczniów przy użyciu programów do kodowania i animacji.

        • Metoda ICT z aplikacją Genial.ly

          genial.ly to idealna platforma do tworzenia atrakcyjnych wizualnie interaktywnych treści na zajęcia edukacyjne.

          Aplikacja genial.ly inspiruje nauczycieli i sprawia, że lekcje stają się ciekawą przygodą dla uczniów. Ułatwia zdalne nauczanie oraz oraz umożliwia tworzenie gotowych pomocy na tablice interaktywne, czy lekcje z zastosowaniem projektora. Zaletą aplikacji jest prosta obsługa i mnóstwo atrakcyjnych opcji w wersji bezpłatnej.

          Genially na lekcjach języka niemieckiego (kilka przykładów):

          -interaktywny quiz: https://view.genial.ly/.../interactive-content-kinderki-quiz

          - gra Escape Room

          https://view.genial.ly/.../interactive-content-guten-appetit

          - interaktywny obrazek

          https://view.genial.ly/.../learning-experience-challenges...

          - prezentacja

          https://view.genial.ly/.../presentation-nauka-jezykow-obcych

          - puzzle:

          https://view.genial.ly/60616a8.../interactive-content-ostern

          https://view.genial.ly/5f9d435b9915.../game-zdania-przeczace

          - sudoku:

          https://view.genial.ly/.../interactive-content-kleider...

          - video praezentacja materiału:

          https://view.genial.ly/5eda870.../video-presentation-futur-i

          - przewodnik (powtórka przed sprawdzianem)

          https://view.genial.ly/5fb558804bd.../guide-ulubione-zajecia

          https://view.genial.ly/5fac05d9325a010.../guide-czesci-ciala

          - test sprawdzający wiedzę:

          https://view.genial.ly/.../learning-experience-challenges...

        • Metoda ICT z Flippity
          Posiadając konto na Google, można w prosty i szybki sposób wymyśleć i stworzyć wiele fantastycznych zabaw do pracy indywidualnej i grupowej, wykorzystując proste narzędzia w ramach strony flippity.net.
          Aplikacja jest dodatkiem do arkusza kalkulacyjnego, po zainstalowaniu którego można wykorzystać kilkanaście szablonów, pozwalających na stworzenia m.in. własnych quizów, fiszek, krzyżówek, gry bingo, memory, koła fortuny, wykreślanek, rozsypanek wyrazowych... Część materiałów można wydrukować i pracować z nimi w klasie.
          Przykładowe zadania z Flippity na lekcjach języka niemieckiego:
          Temat: Przybory szkolne.
          Temat: Powtórzenie wiadomości z rozdziału 2 w klasie 8 ("Das ist Deutsch! Kompakt")
          Temat: Miesiące i pory roku.
        • Metoda ICT z Canva

          Canva to program przydatny do tworzenia ciekawych prezentacji, materiałów edukacyjnych, plakatów, animacji, a także dyplomów i zaproszeń, filmów oraz rolek.

          Program posiada bardzo bogaty zasób szablonów, projektów i pomocniczych aplikacji, których obsługa nie stanowi problemu i jest intuicyjna.

          Przykłady wykorzystania Canvy:

          Christmas wishes-

          https://www.canva.com/.../QvhJ_I-FOzXMBR4rualPnQ/view...

          Prezentacja-

          https://www.canva.com/.../0pkYw4fJPScPQbmU7OlCHA/view...

          • CILL na języku polskim

          • CLIL (Content and Language Integrated Learning) to metoda nauczania, w której jednocześnie rozwijane są umiejętności językowe oraz przyswajanie wiedzy z innych dziedzin, takich jak matematyka, nauki przyrodnicze czy język polski i historia. W CLIL uczniowie uczą się treści przedmiotowych, korzystając z języka obcego jako narzędzia komunikacji. To podejście integruje naukę języka z zdobywaniem wiedzy merytorycznej.

            Na języku polskim zagłębiliśmy się dzisiaj w tajniki kuchni greckiej. Uczniowie przygotowali przepisy w wersji polskiej, angielskiej a nawet greckiej. Dania wyszły wyśmienite.

          • World Science Day

          • Our school is participating in the Erasmus+ project 'Be better, be even better'. On 24 November, the seventh grade students participated in an online meeting which was organised by our partners from Portugal. The meeting was chaired by Mr Nuno Manuel Garcia Tavares Proenca, headmaster of a school in Lisbon. The theme of the meeting was the celebration of World Science Day. On this occasion, the participants prepared presentations. The hosts of the meeting gave a presentation on the threats to the environment from human activity. Their presentation made everyone aware of the importance and urgency of taking action to limit the destructive impact of certain industries and agriculture.

            The Primary School in Łopiennik Nadrzeczny was represented by 7th grade students who took an active part in the meeting. They prepared a presentation on the topic: The contribution of Polish scientists to the development of world science. The presentation was conducted by a student Nikola Radoła.

            Students from the school in Sanok presented a similar topic of presentation.

             

            Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Erasmus+ "Be better, be even better". W dniu 24 listopada klasa siódma uczestniczyła w spotkaniu online, które zostało zorganizowane przez naszych partnerów z Portugalii. Spotkanie poprowadził pan Nuno Manuel Garcia Tavares Proenca, dyrektor szkoły w Lizbonie. Tematem spotkania były obchody Światowego Dnia Nauki. Z tej okazji uczestnicy przygotowali prezentacje. Gospodarze spotkania przedstawili prezentację dotyczącą zagrożeń dla środowiska naturalnego płynących z działalności człowieka. Ich prezentacja uświadamiała wszystkim, jak ważne i pilne są działania ograniczające destrukcyjny wpływ niektórych gałęzi przemysłu i rolnictwa.

            Szkołę Podstawową w Łopienniku Nadrzecznym reprezentowali uczniowie klasy VII, którzy wzięli aktywny udział w spotkaniu. Przygotowali prezentację na temat: Wkład polskich naukowców w rozwój nauki światowej. Prezentację poprowadziła uczennica klasy 7 Nikola Radoła.

            Podobny temat prezentacji przedstawili uczniowie szkoły w Sanoku.

        • Uczniowie klasy VII i VIII uczestniczą w europejskim projekcie międzyszkolnym "Deutsch lernen mit Märchen und Geschichten"; projekt polega głównie na digitalizacji klasycznych niemieckich bajek lub opowiadań przez uczniów przy użyciu programów do kodowania i animacji. W projekcie uczestniczą uczniowie z Grecji, Chorwacji, Turcji i Rumunii.

          Jednym z zadań wykonanych przez naszych uczniów było stworzenie logo projektu. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepsze logo. Termin: do 24.12.2023r.

          • Metoda ICT z Vlog

          • Vlog (Wideoblog) to rodzaj internetowego dziennika, inaczej bloga, w którym użytkownik posługuje się treściami wideo. Są to zazwyczaj krótkie filmy o określonej tematyce, spełniające funkcję edukacyjną, informacyjną bądź rozrywkową. Na lekcjach można tworzyć vlogi o dowolnej tematyce na przykład kulinarnej, podróżniczej, muzycznej i wiele innych.
            Vlog to nowoczesna metoda edukacyjna, którą można wykorzystać, aby zaciekawić uczniów przedmiotem lub zwiększyć ich motywację do nauki.
            Przykłady vloga na lekcji języka angielskiego - Facebook szkolny https://fb.watch/qv546FNiXZ/
            https://fb.watch/qv58eOkbmF/
          • Nasz e-book: "Metody dydaktyczne z wykorzystaniem ICT"

          • https://www.canva.com/design/DAF288OTrE4/rAL0d3ISHXNVdfW5IkMF8Q/view?utm_content=DAF288OTrE4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=viewer

             

          • CILL w edukacji wczesnoszkolnej

          • Uczniowie klasy 3 systematycznie rozwijają zainteresowanie nauką języka angielskiego. Nowe wiadomości zdobyte na lekcji utrwalają również podczas zajęć kształcenia zintegrowanego.
            Ostatnio powtarzaliśmy nazwy miesięcy i pór roku. Utrwalaliśmy znaki rzymskie, tworzyliśmy angielskie wizytówki swoich urodzin oraz kolejność chronologiczną. I tak powstał klasowy kalendarz urodzin.
          • "Deutsch lernen mit Märchen und Geschichten."

          • 21 lutego odbyło się pierwsze spotkanie on-line
            z uczniami ze szkół w Turcji, Grecji i Rumunii
            w ramach projektu eTwinning "Deutsch lernen mit Märchen und Geschichten."