• Udział w projekcie CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego)

24.04.2023

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła już po raz trzeci z rzędu brała udział, w projekcie

CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego). Jest to ogólnopolski projekt grantowy, którego

celem jest podniesienie kompetencji nauczycieli oraz aktywizacja młodzieży uzdolnionej

informatycznie. Niestety to już ostatnia edycja. Podobnie jak w zeszłym roku – utworzyliśmy 2 grupy,

czyli tyle ile było możliwych z jednej szkoły. Powstała grupa młodsza, do której zostali przydzieleni

uczniowie klasy 4 i 5 oraz grupa starsza składająca się z uczniów klasy 6 oraz klas starszych. W

obydwu grupach był komplet uczniów, a nawet liczebność przekraczała dopuszczalny próg 15 osób.

Zajęcia odbywały się systematycznie 2 godziny tygodniowo dla każdej grupy. Bardzo cieszy fakt iż z

ogólnej liczby uczniów, którzy przystąpili do projektu jedynie kilka osób nie dotrwało do jego

zakończenia. Frekwencja na zajęciach była bardzo wysoka, a kilkoro uczniów nie opuściło nawet

jednej godziny zajęć. Na zajęciach uczniowie grupy młodszej poznawali i poszerzali swoje wiadomości

i umiejętności odnośnie algorytmiki i programowania, tworzyli różne programy i gry głównie w

Scratchu. Grupa uczniów starszych pracowała w programie Python. Dzięki projektowi nasza szkoła

wzbogaciła się też o zestaw 3 robotów wraz z dość bogatym osprzętem. W dnach 19 i 20 kwietnia

odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, na którym wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe

dyplomy, nagrody za ukończenie projektu oraz dodatkowe nagrody dla osób najbardziej aktywnych.

Pani dyrektor Elżbieta Sawa pogratulowała uczniom ukończenia projektu, chęci pracy i

zaangażowania. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i żałowali iż była to już ostatnia edycja programu.

Kółka prowadził p. Jerzy Maj

• Światowy Dzień Ziemi

23.04.2023

Nowa galeria Światowy Dzień Ziemi została dodana do albumu fotograficznego

Dzień Ziemi (Earth Day) to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji dnia 21 kwietnia nasze przedszkolaki uczestniczyły w wielu aktywnościach z ekologią w tle. Podczas zajęć przeprowadzonych przez p. Luizę Zabłocką dzieci miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także m.in zasady segregacji śmieci. Dzieci wspólnie złożyły również w całość obrazek Ziemi, z uprzednio pokolorowanych ze swoimi Paniami w salach elementów. Na koniec, za pomocą aplikacji Quivier, ożywiliśmy pomalowane własnoręcznie obrazki naszej planety - Ziemi.

• Uroczystości z okazji Świąt Wiekiej Nocy

04.04.2023

Wielkanoc to najważniejsze święto dla każdego Chrześcijanina, gdyż upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w naszej szkole celebruje się to wydarzenie, organizując uroczystą akademię.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Pan Artur Sawa, Dyrektor Banku Spółdzielczego Pani Urszula Gontarz, Dyrektor BOS Pani Katarzyna Weremko, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pan Dariusz Zawada.

Uczniowie klasy szóstej, pod kierunkiem Pani Doroty Grzesiak, przygotowali akademię z okazji zbliżających się radosnych świąt. Młodzi artyści przybliżyli nam dawne obrzędy Wielkanocne i tradycje związane ze Świętami.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Pani dyrektor Elżbieta Sawa złożyła najserdeczniejsze życzenia nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz wszystkim uczniom.

Również Wójt Gminy Łopiennik Górny Pan Artur Sawa złożył całej społeczności życzenia świąteczne, jednocześnie przypominając o lokalnym zwyczaju polewania wodą w Wielkanocny Poniedziałek przez Ochotniczą Straż Pożarną.

Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to również szczególna okazja do poznania przez dzieci i młodzież tradycji świątecznych. Pani Weronika Czaban przeprowadziła warsztaty we wszystkich grupach przedszkolnych oraz w klasach I-III. Warsztaty dla uczniów klas IV-VIII przeprowadziła Pani Marzena Szadura oraz Dorota Grzesiak.

Prawdziwe cuda wyszły spod rąk uczestników zajęć. Efekty okazały się lepsze od spodziewanych. Na stołach pojawiły się kolorowe jajka ozdobione koralikami, sznureczkami, koronkami oraz świąteczne stroiki. A wszystko to powstało ze wstążek, piórek, kwiatuszków, jajeczek i gałązek brzozy. Patrząc na wykonane prace, można stwierdzić, że mamy wielu utalentowanych uczniów.

Zajęcia przebiegały w miłej, rodzinnej atmosferze. Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszyscy świetnie się bawili, była to także doskonała okazja do rozmowy. Wspólna zabawa i praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

Dla wszystkich uczestników warsztatów przepyszne, wiosenne kanapeczki przygotowali uczniowie klasy siódmej wraz z Paniami: Marzeną Szymaniak, Aniką Łagowską oraz Wiolettą Kulik.

Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

• Spotkanie online w ramach projektu 'Be even more, even better'

02.04.2023

W dniu 30 marca 2023 roku w ramach projektu 'Be even more, even better', który nasza szkoła prowadzi we współpracy ze szkołą z Portugalii, uczniowie klasy 6 i 8 uczestniczyli w spotkaniu online. W trakcie spotkania zarówno uczniowie z Polski, jak i z Portugalii przedstawili prezentacje w języku angielskim na temat:

1. Położenie geograficzne krajów.

2. Cechy klimatu i pogody.

3. Charakterystyka lasów występujących w Polsce i Portugalii.

4. Pożary lasów.

Po prezentacjach uczniowie dyskutowali na temat podobieństw i różnic klimatyczno - pogodowych oraz przyrodniczych w naszych krajach.

Wszyscy pogłębiliśmy swoją wiedzę i zdobyliśmy ciekawe doświadczenie uczestnicząc w spotkaniu online.

Prezentację prowadziła uczennica klasy ósmej Zofia Huba przy pomocy p. Małgorzaty Dega.