• Światowy Dzień Wody

26.03.2024

Każdego roku w dniu 22 marca jest obchodzony Światowy Dzień Wody. Celem święta jest przypomnienie, że woda jest niezbędna do życia człowieka oraz zwrócenie uwagi na fakt, że niemal miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł dobrej jakości wody pitnej. Nasza szkoła jak co roku również uczestniczyła w tym ważnym dla przyszłości naszej planety święcie.

Uczniowie klasy IV wspólnie z dziećmi z Zerówki uczestniczyli w warsztatach, które odbyły się w naszej Ekopracowni powstałej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poprzez prezentację, wykonywane prace, plakaty, a także piękne przedstawienie pod hasłem „Skąd się wzięła woda w mojej szafie?” przygotowane przez uczniów klasy IV , wspólnie mogliśmy odpowiedzieć na pytania: po co nam woda i jak możemy ją oszczędzać?. Zajęcia odbyły się również w powiązaniu z Polską Akcją Humanitarną pod hasłem „Woda dla pokoju”.

• Wiosenny tydzień

26.03.2024

Wszyscy tęsknimy już za wiosną z wszystkimi jej urokami, chociaż pogoda nas nie rozpieszcza, to już cieszymy się na jej przyjście. W naszej szkole wszelkimi sposobami staraliśmy się udowodnić, że jesteśmy przygotowani i pozytywnie nastawieni na pojawienie się w przyrodzie tej niesamowitej pory roku. Ostatni tydzień przebiegał pod hasłem „Szalony wiosenny tydzień”. W poniedziałek, czyli 18 marca odbył się „Dzień bez plecaka”, kolejny „Dzień na opak”. 20 marca „Dzień szalonej fryzury” a w czwartek większość uczniów przyszła ubrana na zielono aby tym zaznaczyć „Dzień żaby”. Pomysłowość naszych dzieci jest ogromna a przy tym było wiele dobrej zabawy.

Wyruszyliśmy także na wycieczki. Klasy młodsze I – III, dnia 21 marca bawiły się w parku trampolin w Lublinie a w piątek starsi uczniowie obejrzeli spektakl teatralny pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry” w Krasnostawskim Domu Kultury, który wystawiał Narodowy Teatr Edukacyjny im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

Mamy nadzieję, że wiosna jest już tuż, tuż.

• Apel poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych

04.03.2024

1.03.2024 r w naszej szkole odbył się apel poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on przygotowany przez uczniów i wychowawcę kl.VI . Społeczność szkoły dowiedziała się , że ci żołnierze byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.

Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach.

Większość zbrodniarzy stalinowskich, którzy wydawali wyroki, uniknęła kary i odpowiedzialności za swoje czyny. Nigdy nie zostali osądzeni. Jest to tragiczny paradoks polskiej historii i wielka niesprawiedliwość.

Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych