W ramach współpracy z fundacją Szkoła na Widelcu, w tym roku szkolnym 2020/21 w zerówce i edukacji wczesnoszkolnej realizujemy działania edukacyjne pilotażowego projektu edukacyjnego „Jedz zdrowo, żeby być zdrowym”.
Jest to projekt opracowany przez dietetyków, pedagogów, programistów, grafików i nauczycieli z całej Europy. Ma na celu zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem układu pokarmowego i zasadami zdrowego odżywiania.
Cały moduł edukacyjny oparty jest na teorii nauczania Beverly Deriwianki o uczeniu opartym na języku i modelu uczenia się przez doświadczenie Kolba. Realizacja kursu nie tylko przekazuje uczniom teorię dotyczącą zagadnień, ale przede wszystkim pomaga im zrozumieć w praktyce zasady zachodzących w układzie pokarmowym procesów oraz zrozumieć dlaczego warto jeść różnorodnie i zwracać uwagę na jakość posiłków w codziennej diecie. W tworzeniu materiałów edukacyjnych oraz repozytorium z dużą dawką wiedzy dla nauczycieli udział biorą przedstawiciele Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Torino, Uniwersytetu w Belfaście oraz Uniwersytetu w Madrycie. Pierwsza edycja programu została zrealizowana w szkołach w Hiszpanii, Włoszech, Danii w roku 2019.
Realizacji działań w ramach projektu „Jedz zdrowo, żeby być zdrowym” w naszej szkole podjęły się Pani Bożena Bielesza i Pani Beata Ćwirzęń. Obie nauczycielki wzięły udział w szkoleniu, które odbyło się 12.09.2020 r. w Warszawie. Po konsultacjach z Panią Dyrektor postanowiły podjąć się realizacji zadań tego projektu.
Nasze działania rozpoczęły się już 30 września na zebraniu z rodzicami, gdzie grono rodziców dzieci z „zerówki” zapoznało się z projektem. Po rozmowie o potrzebach żywieniowych dzieci w młodszym wieku szkolnym rodzice wybrali dzienny jadłospis swojego dziecka. Następnie obliczyli, ile ich dziecko spożywa węglowodanów, tłuszczów, białka i cukrów. Porównali swoje obliczenia z zalecanymi ilościami, które dziecko powinno przyjąć każdego dnia. Wnioski okazały się dla rodziców bardzo znaczące, ponieważ w następnych dniach po zebraniu zauważyłyśmy, że dzieci w swoich śniadaniówkach mają owoce, warzywa i pożywne kanapki. Tematyka zebrania wpłynęła pozytywnie na poziom wiedzy rodziców na temat zdrowego żywienia dzieci i ukierunkowała ich działania w stronę właściwego komponowania posiłków dla dzieci.
Kolejnym etapem wdrażania działań projektu były spotkania z dziećmi, na których uczniowie, w oparciu o ciekawe filmy i zdjęcia poznawali podstawowe informacje o układzie pokarmowym : jak on funkcjonuje, a przede wszystkim jak wygląda? Nie tylko film i zdjęcia były dla nas źródłem ciekawej wiedzy, mieliśmy okazję wykorzystać i utrwalić tę wiedzę w działaniu. Świetnym sposobem sprawdzenia naszych wiadomości była gra planszowa” Układ pokarmowy”, dzięki której uczestnicy mieli okazję nauczyć się, co dzieje się z pokarmem w układzie pokarmowym, jak ciało pobiera z pożywienia to, czego potrzebuje? Niestety na tym etapie nasze działania musiały zostać zawieszone, ze względu na konieczność nauki zdalnej. Mam jednak ogromną nadzieję, że powrócimy do tych działań i dokończymy poznawanie i rozumienie nowych pojęć związanych z układem pokarmowym, żywieniem oraz pozyskamy ciekawe i przydatne umiejętności komponowania i przygotowywania zdrowych i pożywnych posiłków.