- Razem poznajemy Europę i uczymy się języków.
- eTwinning
- Szkoła na europejskich drogach edukacji projekt Erasmus+
- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ Europa i ja”
- Ogólnopolski Program „Uczymy Dzieci Programować”
- CMI Centrum Mistrzostwa Informatycznego
- Tradycyjny sad
- ProLog
- Innowacja pedagogiczna ''Mali kucharze w krainie smaków''
- SMI Szkoła Młodych Inżynierów
- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Technikoludek, czyli przedszkolak w świecie technologii”
ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Projekt pod tytułem „Szkoła na europejskich drogach edukacji”, był inicjatywą pozwalającą niewielkiej szkole, umiejscowionej na terenie małej wiejskiej gminy prowadzić działania wyposażające uczniów w najlepsze umiejętności językowe od najmłodszych lat. Był także projektem rozbudzającym ciekawość świata i poszerzającym horyzonty. Specyfika społeczności lokalnej, w dużej mierze ubogiej, często obciążonej różnorodnymi problemami sprawia, że szkoła jest jedynym miejscem, gdzie uczniowie mogą zaczerpnąć wiedzę o innych krajach, a przede wszystkim, gdzie mogą nauczyć się języka obcego. To może być kluczowe w znalezieniu w przyszłości pracy.
Wychodząc naprzeciwko tak zidentyfikowanym potrzebom szkoła realizowała projekt, który pomógł jej lepiej osiągnąć powyżej zarysowane cele. Aby je osiągnąć, zaplanowano wdrożenie kompleksowych działań takich jak:
- poprawa kompetencji językowych uczniów i nauczycieli,
- poprawa kompetencji metodycznych nauczycieli naszej szkoły oraz szkół w regionie,
- zmniejszenie liczby uczniów z trudnościami w nauce i sprawiającymi problemy wychowawcze,
- kształtowanie postaw proeuropejskich u uczniów i nauczycieli, wyeliminowanie wpływu stereotypów i zachowań dyskryminacyjnych,
- zwiększenie wiedzy z zakresu europejskiej edukacji (w tym certyfikaty Europass),
- uzupełnienie wiedzy o świecie współczesnym,
- nawiązanie partnerstw i znajomości międzynarodowych,
- korzystanie z platformy e-Twinning na większości lekcji,
- wzbogacenie oferty szkolnej o zajęcia z CLIL, wykorzystywanie ICT, wymiany szkolne, wizyty studyjne, job shadowing,
- poszerzenie wiedzy o nowoczesnym zarządzaniu placówką oświatową, poprawa kompetencji organizacyjnych,
- popularyzacja programu Erasmus+ w regionie,
- wzrost atrakcyjności i szacunku dla naszej szkoły.
W projekcie zaangażowanych było 15 nauczycieli, którzy wzięli udział w kursach językowych. Były to wyselekcjonowane osoby, które w najlepszy sposób skorzystały z podnoszenia kwalifikacji językowych. Część z nich to nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego. W najbliższym czasie obowiązkowe będzie prowadzenie części nauczania na tym etapie w języku angielskim. Kurs zatem pozwolił spełnić te oczekiwania. Ponadto w kursie wziął udział nauczyciel informatyki, który planuje włączyć na lekcjach elementy programowania w oryginalnym języku angielskim.
Uczestnikiem projektu był także dyrektor szkoły, który dzięki wyjazdowi nie tylko promował szkołę, ale nawiązał szereg partnerstw międzynarodowych i poznał tajniki korzystania z projektów międzynarodowych.
W działaniach takich jak konkursy, Dni Europejczyka, lekcje międzynarodowe wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Są to dzieci ambitne, lecz często pochodzące zbiednych rodzin, gdzie brakuje bodźców do nauki języków i poznawania świata.
Najważniejszymi elementami wyżej wskazanych inicjatyw było wzmocnienie kwalifikacji językowych kadry, co bezpośrednio przełożyło się na lepsze nauczanie uczniów oraz nawiązanie partnerstw z placówkami/szkołami zagranicznymi. Umożliwiło to wprowadzenie szeregu inicjatyw, które ułatwią dzieciom kontakt z żywym językiem. Bezpośrednim rezultatem projektu było wprowadzenie języka angielskiego do nauczania wczesnoszkolnego oraz wybranych jego elementów na lekcjach między innymi informatyki. Dzięki temu od najmłodszych lat dzieci będą miały kontakt z językiem, a na lekcjach informatyki będą mogły lepiej zrozumieć język programowania. Projekt pozwolił także poznać nauczycielom wiele nowych i innowacyjnych technik nauczania i wykorzystania narzędzi teleinformatycznych. Dlatego rezultatem projektu jest oparcie lekcji na nowych metodach nauczania, ciekawszych i bardziej inspirujących uczniów. Oryginalne materiały przywiezione z kursu pozwalają także czerpać wiedzę z najlepszych źródeł.
Pośrednim efektem projektu jest także zainspirowanie innych szkół i nauczycieli do brania udziału w podobnych przedsięwzięciach. Przekazane im wiedza, materiały, dobre praktyki i rekomendacje pozwalają znacznie poprawić jakość nauczania nie tylko w szkole, która jest bezpośrednim beneficjentem działań. Szczególny nacisk
położony został na przekazanie dobrych praktyk z zakresu wykorzystania certyfikatów i platformy eTwinning.
W końcu podczas kursu uczestnicy zyskali wiedzę na temat najlepszego uczestnictwa w projektach międzynarodowych i uzyskiwania na nie finansowania.
Wiedzą tą zaangażowani nauczyciele podzielili się z innymi, tak aby jak najszerzej rozpowszechnić możliwości realizowania podobnych projektów.
W długofalowej perspektywie projekt, poprzez zetknięcie uczniów z inną kulturą, obyczajami ich kolegów z innych krajów, przyniesie wzrost tolerancji i zrozumienia dla ludzi z innych państw. W przyszłości dzieci staną się lepszymi obywatelami, świadomymi roli Polski w Europie, a także łączących ją relacji z innymi państwami.
Niewykluczone, że w ten sposób beneficjentami projektu zostaną także rodzice, którzy zainspirowani działaniami dzieci zyskają wiedzę o innych krajach. Docenią oni wartość nauki języka i zachęcać do pracy nad nim będą swoje i inne dzieci.
Długofalowym efektem jaki może przynieść projekt będzie nawiązanie partnerstw z innymi szkołami zagranicznymi, co owocować może przez lata ciekawymi inicjatywami i projektami .
- 2017
Szkocja - Edynburg
- 2017
- 12.08.2017-26.08.2017
- 07.08.2018 - 18.08.2018
Niemcy - Berlin
- 02.2018
REALIZACJA PROJEKTU
Szkoła nawiązała kontakty z nauczycielami z innych krajów europejskich, na bazie których będzie następowała wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Było to możliwe poprzez zawiązanie znajomości przez nauczycieli uczestniczących w kursach językowych, jednakże nie były to tak liczne kontakty, jakich się spodziewano, ze względu na to, że w grupach uczących się języka była przeważająca liczba nauczycieli z Polski. Niemniej jednak nawiązane kontakty mogą w przyszłości pozwolić na wspólne podejmowanie projektów międzynarodowych ze szkołami polskimi.
Nauczyciele biorący udział w kursach zagranicznych mogli poznać nowoczesne metody kształcenia (szczególnie nauczyciel języków obcych) z zastosowaniem technologii multimedialnych oraz metody projektu. Metody nauczania zaobserwowane w szkołach językowych wykorzystują wszyscy nauczyciele uczestniczący w projekcie w bieżącej pracy dydaktycznej, ponieważ wpływają one na większe zaangażowanie uczniów w czasie lekcji i ich zainteresowanie poruszanymi tematami. Poznane metody nauczania zostały zaprezentowane pozostałym nauczycielom w trakcie lekcji pokazowych. Projekt pozwolił na podniesienie skuteczności nauczania języków obcych w szkole i zapewnił uczniom posługiwanie się językiem obcym na wyższym niż dotąd poziomie. Przełożyło się to na wyniki egzaminu z języka niemieckiego, w którym nasi uczniowie dwukrotnie osiągnęli bardzo wysoki wynik w gminie, powiecie i województwie. Ponadto uczennice klasy szóstej biorą udział w konkurach piosenki angielskiej.
W szkole podjęto nowe inicjatywy promujące wiedzę o Unii Europejskiej, jej narodach, językach, społeczeństwie i strukturach. Uczestnictwo nauczycieli w kursach językowych za granicą umożliwiło im podniesienie poziomu znajomości języka obcego i wprowadzenie jego elementów w trakcie prowadzenia zajęć dydaktycznych (m.in. na zajęciach edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, na zajęciach elementów programowania komputerowego oraz zajęciach językowych)