• Matematyka

• O przedmiocie

• Matematyka jest jednym z wiodących przedmiotów nauczanych w szkole. Wspólnie z fizyką i chemią służy do opisywania zjawisk i prawidłowości zachodzących w przyrodzie. Wiadomości z matematyki są niezbędne w uczeniu się i zrozumieniu fizyki i chemii. Matematyki uczymy się przede wszystkim po to, by zrozumieć. Lecz aby zrozumieć niezbędne jest zdobycie podstawowej wiedzy, tj. definicji, praw działań matematycznych, twierdzeń, wzorów i umiejętności wykonywania działań. Oczywistym jest, że im wyższy poziom nauczania, tym wzory są trudniejsze a wykonywane działania bardziej skomplikowane. Niezwykle istotną rzeczą w matematyce jest jej ciągłość. Nieopanowanie jakiejkolwiek partii materiału powoduje trudności w opanowaniu następnych treści. Dlatego też szczególnie tego przedmiotu należy uczyć się systematycznie.

Zakres wiadomości i umiejętności z matematyki przeznaczonych do opanowania zostanie wyznaczony przez treści omawiane i ćwiczone na poszczególnych zajęciach. Oprócz treści zawartych w programie, treści niektórych zajęć będą rozszerzone o dodatkowe wiadomości, których nie znajdziecie w podręczniku, a które mogą się przydać podczas rozwiązywania zadań i problemów matematycznych. Swoje wiadomości z matematyki możecie samodzielnie poszerzać i rozwijać dodatkowe umiejętności wykorzystując czasopisma i książki o tematyce matematycznej znajdując je min. W bibliotece szkolnej. Oczywiście, nie wszyscy posiadają szczególne predyspozycje do nauki   matematyki i w różnym stopniu interesują się matematyką. Dlatego formy aktywności są różne, od zadań dla chętnych, problemów matematycznych, odpowiedzi ustnych, do obowiązkowych dla wszystkich prac domowych, prac klasowych, sprawdzianów i kartkówek.

1.CELE OGÓLNE:

Rozwijanie myślenia:

·       rozwijanie pamięci oraz umiejętności myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania,

·       rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem i przygotowanie do korzystania z tekstów dotyczących różnych dziedzin wiedzy oraz tekstów użytkowych,

·       rozwijanie umiejętności interpretowania informacji,

·       rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych,

·       uczenie dostrzegania prawidłowości matematycznych w otaczającym świecie,

·       kształtowanie umiejętności stosowania schematów, symboli literowych i rysunków przy rozwiązywaniu różnych zadań i problemów w sytuacjach codziennych.

Rozwijanie osobowości:

·       kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego oraz postawy dociekliwości,

·       nauczanie dobrej organizacji pracy, wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości,

·       rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,

·       wyrabianie nawyków sprawdzania otrzymanych odpowiedzi i korygowania błędów.

2.OBSZARY OCENIANIA - WIEDZA, POSTAWY,   UMIEJĘTNOŚCI:

A/. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć, procedur z zakresu matematyki, niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu. Uczeń:

·        stosuje terminy i pojęcia matematyczne: czyta ze zrozumieniem teksty w których występują terminy i pojęcia matematyczne,

·        wykonuje obliczenia w różnych sytuacjach praktycznych: stosuje w praktyce własności działań,

·        posługuje się jednostkami miar, procentami, przybliżeniami,

·        posługuje się własnościami figur: dostrzega kształty figur w otaczającej rzeczywistości.

B/. Wyszukiwanie i stosowanie informacji. Uczeń:

·        odczytuje informacje przedstawione w formie tekstu, tabeli, wykresu, schematu,

·        operuje informacją; selekcjonuje, porównuje, analizuje, przetwarza informacje, wykorzystuje informacje w praktyce.

C/. Wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności matematycznych. Uczeń:

·        posługuje się językiem symboli matematycznych: zapisuje wielkości za pomocą symboli,

·        przekształca wyrażenia algebraiczne, zapisuje związki i procesy w postaci równań i nierówności.

D/. Stosowanie techniki twórczego rozwiązywania problemów. Uczeń:

·        analizuje sytuację problemową: dostrzega i formułuje problem,

·        określa wartości dane i szukane (określa cel),

·        tworzy modele sytuacji problemowej: wyróżnia istotne wielkości i zapisuje je w terminach matematycznych.

E/. Tworzenie i realizowanie planu rozwiązania, Uczeń:

·        układa i wykonuje procedury osiągania celu,

·        opracowuje, ocenia, interpretuje i komunikuje wyniki.