• Informacje

            • Wielkanocne warsztaty

              14.04.2022

              Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Jeden z tych, którego za dziecka wyczekiwało się z wielką niecierpliwością. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia. Pośredniczyło między światem ludzkim, a duchów i bogów. Obecnie wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich:

              Kraszanki – występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami. Nazwa pochodzi od słówka „krasić”, czyli „barwić”, bo kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Często wydrapuje się na nich przeróżne wzory.

              Nalepianki – popularne w Krakowskiem i Łowickiem, to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru.

              Oklejanki – spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty.

              Jak zrobić batikowe pisanki?

              Batik to technika polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli jajka w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku.

              Dziękujemy paniom: Wioli Kulik, Dorocie Maciejewskiej, Weronice Czaban, Małgorzacie Bandosz oraz Elżbiecie Stadnik za poprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży. Część artystyczną przygotowała klasa czwarta i piąta pod kierunkiem Doroty Grzesiak.

              Cieszymy się, że Pan Wójt oraz Pani Dyrektor wzięli czynny udział w warsztatach, dziękujemy.

              Warsztaty artystyczne w klasach I-III

              Warsztaty artystyczne w oddziałach przedszkolnych

            • Chrzest – nowe życie Polan. 1056 rocznica przyjęcia chrztu przez Polskę

              13.04.2022

              W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca to doniosłe wydarzenie historycznych z naszych dziejów. Jak pisze nasz Wielki Rodak Papież Jan Paweł II: "Źródło to początek. Tam się wszystko rozpoczyna. Aby zrozumieć początek, trzeba nam podążać do źródła. Chrzest przyjęty przez Mieszka I, to początek polskiej drogi, to nasze źródło, bez którego byśmy nie istnieli. Wyznaczył nasze trwałe miejsce w Europie i katolickim Kościele".

                          Miesiąc kwiecień to nie tylko rocznica tak radosna, jak chrzest Polski. W roku 2007 Sejm Rzeczpospolitej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Rosjan na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego, których po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. aresztowano lub wzięto do niewoli w wyniku działań wojennych. Dnia 5 marca 1940 r., zamordowano, strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w innych więzieniach organizowanych na ziemiach włączonych w 1939 r. do Związku Sowieckiego.

                          Apel poświęcony tym tak różnym , ale jak doniosłym wydarzeniom przygotowała klasa siódma pod kierownictwem pana Leszka Dudy. Uroczystość uświetnił występ chóru z klasy drugiej i czwartej, opiekun pani Dorota Maciejewska. Dekorację przygotowała pani Wioletta KuliK.

            • Nasze sukcesy

              09.04.2022

              „Nagrody za wybitne osiągnięcia rozdane” pod takim hasłem 8 kwietnia w naszej szkole miała miejsce uroczystość rozdania nagród i wyróżnień uczniom, którzy w ostatnim okresie roku szkolnego 2021/2022 odnieśli sukcesy w różnego rodzaju konkursach i zawodach. Gościem honorowym był Wójt Gminy Łopiennik Górny pan Artur Sawa, który wraz z Panią Dyrektor szkoły wręczał nagrody i dyplomy uczniom klas 4 – 8, którzy w ostatnim okresie osiągali sukcesy na szczeblu gminy, powiatu, regionu i województwa. Miejsca premiowane jakie zajmowali uczniowie naszej szkoły to konkursy plastyczne, muzyczne, recytatorskie oraz zawody sportowe. Szczególnymi miłymi gośćmi byli rodzice odbierający wyróżnienia wraz ze swoimi dziećmi. W swoim wystąpieniu Pan Wójt przypomniał o niedawno przyznanych stypendiach dla uczniów za wybitne osiągnięcia w nauce lub dziedzinach artystycznych oraz sportowych. Wraz z Panią Dyrektor podkreślali, jak dumni są z wyników dzieci uczęszczających do naszej szkoły oraz jak sami uczniowie potrafią promować siebie a zarazem naszą społeczność w regionie.

              Uroczystość uświetnił solowy występ uczennic z klasy trzeciej laureatek Powiatowego Konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej pt. „ Śpiewaj , śpiewaj i graj".

              O oprawę artystyczną uroczystości zadbała pani Dorota Maciejewska, której podopieczni odbierali wiele nagród za osiągnięcia w konkursach plastycznych i muzycznych.

              Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, podobnie jak wszystkim uczniom naszej szkoły. Jak widać chcieć to móc. Brawo, brawo, brawo.

            • Konkurs „Śpiewaj, śpiewaj i graj” rozstrzygnięty!

              03.04.2022

              Cztery uczennice naszej szkoły Aleksandra Kasprzak kl„0”, Dominika Wasyluk kl. II, Weronika Szewczyk kl. III i Kornelia Paraficz kl. III wzięły udział w XVIII Powiatowym Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej pt. „Śpiewaj ,śpiewaj i graj”. Konkurs odbył się 01 kwietnia 2022r w Krasnymstawie.

              Celem konkursu była:

              Prezentacja dorobku artystycznego solistów; Popularyzacja śpiewania piosenek i kierunkowanie właściwego rozwoju repertuaru; Wymiana pomysłów i doświadczeń wykonawców, instruktorów i nauczycieli; oraz promocja piosenki polskiej (polskie teksty, polscy kompozytorzy).

              Członkowie jury podkreślili już rozstrzygnięcie konkursu, było niezwykle trudne. Poziom tegorocznej edycji konkursu jury oceniło jako bardzo wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy przygotowali się bardzo dobrze do występów. Ich prezentacje były bardzo interesujące, a w niektórych przypadkach zachwycające muzycznie.

              Każdy z solistów konkursu przygotował dwie piosenki .Spośród 38 uczestników konkursu zostało wyłonionych 8 laureatów.

              Uczennica naszej szkoły Weronika Szewczyk została laureatem konkursu w swojej kategorii. BRAWO.

              Wszyscy uczestnicy za udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY

              Uczniów do konkursu przygotowała p Bożena Bielesza i Dorota Maciejewska.

            • Tydzień Języków Obcych

              03.04.2022

              Pięć marcowych dni upłynęło pod znakiem wielu interesujących wydarzeń. Oto skrót tego, co działo się od 21 do 25 marca:

              W ramach Szkolnego Tygodnia Nauki Języków Obcych, klasa VII i VIII dyskutowała o korzyściach płynących z nauki języków. Efekty pracy uczniów przedstawia prezentacja:

              https://view.genial.ly/.../presentation-nauka-jezykow-obcych

              Zajęcia w ramach Szkolnego Tygodnia Nauki Języków Obcych w klasie V.

              W ramach Tygodnia Nauki Języków Obcych, klasa VIII, podczas zajęć z p. Beatą Stępniowską odbyła pierwszą lekcję niemiecko – ukraińską.

              https://view.genial.ly/623.../presentation-dwa-jezyki-na-raz

              Natomiast w klasie VII p. Luiza Zabłocka przeprowadziła zajęcia podczas których uczniowie mogli poznać podstawowe zwroty oraz powitania w języku ukraińskim. Przeanalizowali również ukraiński alfabet, zwany cyrylicą. Uczniowie poznali symbole narodowe Ukrainy, zwyczaje, potrawy, ludowe stroje oraz inne ciekawostki dotyczące naszych sąsiadów.

            • Dzień Św. Patryka

              17.03.2022

              17 marca obchodzony jest Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. W tym dniu uczniowie klasy 2 i 3 na lekcji języka angielskiego poznali informacje o życiu Świętego Patryka, jak również o symbolach Irlandii

            • Światowy Dzień Wody

              22.03.2022

              Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Woda otacza nas dookoła, aż trudno uwierzyć, że mogłoby nam jej zabraknąć. Czy potrafimy ją docenić?

              W dniu dzisiejszym dzieci z naszej szkoły dowiedziały się ile woda znaczy dla nas wszystkich, do czego służy nam i calemu światu przyrody, i co najważniejsze jak możemy ją oszczędzać, by nie zabrakło jej dla przyszłych pokoleń.

              .

               

               

               

               

            • "Tydzień wyboru drogi kształcenia"

              08.03.2022

              Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejne działanie w ramach akcji „Zawodowy strzał w 10!”, służące pomocy przyszłym absolwentom szkół podstawowych w wyborze dalszego etapu kształcenia – „Tydzień wyboru drogi kształcenia”, który odbędzie się w dniach od 7 do 11 marca 2022 r..

              W ramach tej akcji dajemy uczniom klas VIII szkoły podstawowej i ich rodzicom możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.

              Uczniowie i ich rodzice będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń.

              Proponowana sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 7 do 11 marca 2022r., w godzinach od 14.00 do 18.00.

              Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:

              781 701 533

              500 303 388

              509 731 851

              736 231 037

              883 848 356

              533 315 190

              668 356 436

              Zapraszamy w szczególności Uczniów klas VIII oraz ich Rodziców do kontaktu.

              Chcemy także poinformować Państwa o wsparciu dla uczniów i ich rodziców, które podjęliśmy poprzez przygotowanie i zamieszczenie na stronie lubelskiego kuratorium oświaty informatora o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2022/2023, przy pomocy którego wyszukać można szkoły/klasy/zawody w województwie lubelskim, wraz z materiałami promującymi. Zachęcamy do korzystania z tej wyszukiwarki pod adresem https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php.

              W ramach proponowanej akcji „Tydzień wyboru drogi kształcenia”, w dniach i godzinach podanych wyżej będą dyżurować także doradcy zawodowi/osoby odpowiadające za rekrutację w szkołach kształcących w zawodach. Uczniowie i rodzice zainteresowani bezpośrednio szkołą lub zawodem, będą mogli dzwonić wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych.

              Zapraszamy do skorzystania z tych możliwości

            • "Pomoc Ukrainie"💛💙

              08.03.2022

              Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom za już okazaną pomoc i wielkie serce w ramach akcji „Pomoc Ukrainie”. Dzięki Państwa dobroci możemy wesprzeć tych, którzy bronią swojej Ojczyzny lub muszą uciekać z kraju. W dniu wczorajszym przekazaliśmy również najpotrzebniejsze rzeczy do zaprzyjaźnionej z naszą placówką szkoły na Ukrainie, która poprosiła nas o wsparcie.

              W imieniu potrzebujących bardzo dziękujemy!💛💙

            • #PomocUkrainie

              02.03.2022

              Drodzy Mieszkańcy, Szanowni Państwo liczymy na pomoc!!!

              Gmina Łopiennik Górny włączyła się do zbiórki #PomocUkrainie

                                                                                                   

              Gminny Punkt Zbiórki na rzecz Ukrainy

              Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku Górnym

              środa - piątek, godz. 8.00-19.00

              tel. 82 577-31-27, e-mail: gok.lopiennik@onet.eu

               

              Zebrane materiały i produkty zostaną przekazane drogą rządową

              w pierwszej kolejności do punktu zbiórki powiatu, kolejno poprzez Urząd Wojewódzki do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - Składnica w Niemcach k. Lublina a następnie pomoc zostanie przekazana stronie ukraińskiej.

               

              Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie

              (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

              Produkty i środki oddajemy w kartonach/pudełkach (większe gabaryty luzem).

              Odzież i okrycie:

              ●Koce zwykłe i termiczne ●Śpiwory Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii

              ●Materace ●Ubrania (nowe lub używane w bardzo dobrym stanie) ●Płaszcze przeciwdeszczowe.

               

              Środki higieny i czystości:

              ●Płyny do kąpieli- szampony dla dzieci i dla dorosłych/pod prysznic/mydło ●Dezodoranty ●Pasta do zębów ●Szczoteczki do zębów ●Grzebienie ●Bielizna damska, męska, dziecięca ●Podpaski ●Pampersy dla dzieci ●Pieluchy dla dorosłych ●Papier toaletowy i ręczniki papierowe ●Ręczniki (w tym z mikrofibry) Worki na śmieci ●Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji Maski filtrujące lub jednorazowe.

              Żywność (z długim terminem ważności):

              woda zupy suche pieczywo ●kawa/herbata ●słodycze ●batony (w tym energetyczne) ●mleko w proszku i jedzenie w słoiczkach dla dzieci bakalie, orzechy puszki makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).

              Inne:

              ●Zapałki ●Baterie, powerbanki ●Oświetlenie, w tym latarki ●Świece ●Zestawy pierwszej pomocy

              ●Podstawowe środki medyczne (opatrunki, gazy, podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie).   

               

              Dziękujemy serdecznie!!!

              Gmina Łopiennik Górny solidarna z Ukrainą