• Doradztwo zawodowe

• Szkolny doradca zawodowy

• Czym się zajmuję?

Jako szkolny doradca zawodowy chcę, żeby młodzi ludzie podejmowali przemyślane decyzje o tym, gdzie zamierzają się dalej kształcić i jaki zawód chcieliby wykonywać w przyszłości. Podczas prowadzonych zajęć przedstawiam aktualne informacje o szkołach dostępnych w okolicy. Rozmawiam z uczniami o tym, jak wygląda praca w konkretnych zawodach i jakie kwalifikacje i kompetencje są najważniejsze, aby odnieść sukces pracując na danym stanowisku. Zachęcam uczniów, by w trakcie moich lekcji opowiadali o swoim wymarzonym zawodzie, planach na przyszłość. Rozmawiamy o tym, co wychodzi im dobrze, a co źle, z czym mają trudności w szkole i w codziennym życiu, jaka może być tego przyczyna i jak należałoby poszukać rozwiązania problemu. Pomagam im lepiej zrozumieć siebie, zachęcam, by stawiali sobie wyzwania, znajdowali motywację do pokonywania słabości i do samorozwoju. Chcę, żeby dzięki moim zajęciom odkryli, co naprawdę ich interesuje i co chcieliby robić w przyszłości.
            By dobrze wykonywać moją pracę i jak najskuteczniej pomagać uczniom, współpracuję z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, urzędami pracy, centrami informacji i planowania kariery, szkołami ponadpodstawowymi i pracodawcami w regionie. Wspólnie staramy się pomagać uczniom w rozwiązywaniu ich problemów i poszerzać ich wiedzę o świecie zawodów

Dlaczego lubię ten zawód?
            Pomaganie młodzieży w odkrywaniu swoich mocnych stron i wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej sprawia mi wielką satysfakcję.

Beata Stępniowska - szkolny doradca zawodowy

Źródło: https://mapakarier.org/