• Informacje

            • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

              30.04.2021

              Konstytucja 3 maja została  uchwalona 3 maja 1791 roku. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej.) nowoczesną, spisaną konstytucją

               Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej . Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką , wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja  zniosła  liberum veto.    

              Przyjęcie Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję wśród części szlachty oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego W wojnie w obronie konstytucji, Polska  została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederacją targowicką – spisek polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.   Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. 

            • Harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej:

              30.04.2021
              • Od 4 maja do zajęć w trybie stacjonarnym wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach pozostali uczniowie.
              • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
              • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.
            • Matematyczny sukces uczniów z klasy II i klasy IV

              27.04.2021

              W dniu 22 kwietnia uczniowie klasy II : Kornelia Paraficz, Weronika Szewczyk i Daniel Wasyluk po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowym konkursie matematycznym ,,Kangur,,. Byli najmłodszymi uczestnikami, którzy zmierzyli się z tak ważnym zadaniem, nie tylko pod względem umiejętności matematycznych ale również trudności , które wystąpiły na etapie pisania konkursu w formie online. Mimo wszystko udało im się uzyskać bardzo dobre wyniki: 92,5 pkt. Kornelia Paraficz, 82,5 pkt. Weronika Szewczyk i 47,5 pkt. Daniel Wasyluk. Uczestnikom dziękujemy serdecznie za włożony trud, ciężką pracę i podejmowanie nowych wyzwań. Rodzicom dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie podczas organizacji konkursu. Opiekunem uczniów była Pani Ewa Janik.

              W konkursie Kangur wzięli udział również uczniowie klasy IV. Najlepsze wyniki osiągnęli: Maria Tokarczuk - 82%, Patryk Rybak - 74%. Opiekunem uczniów klasy IV była Pani Bożena Rybak.

              Gratulujemy odważnym i zachęcamy innych uczniów do udziału w konkursie w przyszłym roku.

            • FUNKCJONOWANIE SZKÓŁ OD 26 KWIETNIA

              25.04.2021

              Informujemy, że od poniedziałku 26 kwietnia 2021 r. w uczniowie klasy 1-3 przechodzą na tzw. nauczanie hybrydowe, które będzie organizowane według zamieszczonego poniżej harmonogramu. Organizacja ta dotyczy  26-30 kwietnia 2021 r.

              Oddziały przedszkolne kontynuują naukę w trybie stacjonarnym, natomiast klasy 4-8 w dalszym ciągu kontynuują kształcenie na odległość  ( zdalnie).

              W dniach 26-30 kwietnia 2021 r. działać będzie świetlica szkolna według harmonogramu zajęć świetlicowych.

              Organizacja nauczania hybrydowego w klasach 1-3
              26-30 kwietnia 2021 r.

              Klasa   

              I    stacjonarnie  - wtorek, piątek

              II   stacjonarnie  - poniedziałek i środa

              III  stacjonarnie  - czwartek      

               

               

            • Sukces uczennicy klasy VI

              23.04.2021

              Niezmiernie miło nam jest przekazywać  informację o sukcesach naszych uczniów. Mimo nauki zdalnej i pandemii chętnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach. I tak w ostatnim czasie uczennica klasy szóstej Anna Kiszczak otrzymała I nagrodę w XVII Powiatowym Konkursie im. Marii Konopnickiej organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie. Recytacja Ani, wiersza Marii Terlikowskiej „Ziółko”, zyskała uznanie jury i nasza uczennica zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej, czyli klas IV – VI. Brawo.

              Oprócz zwyciężczyni w konkursie z naszej szkoły udział wzięli:

              1. w  kategorii klas młodszych - Karol Górny – klasa III,
              2. klasy IV – VI – Aleksandra Górna – klasa IV oraz Zofia Huba i Damian Karluk –klasa VI.

              Wszystkim dziękujemy za reprezentowanie naszej placówki w regionie, gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłości.

                          Opiekunem i nauczycielem prowadzący uczniów klasy szóstej był pan Leszek Duda, natomiast uczennicę klasy czwartej przygotowywała pani Dorota Grzesiak, Karol Górny pracował pod kierunkiem pani Doroty Huby.      

            • Dzień Ziemi - 22.04

              22.04.2021

              Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Dzień Ziemi nazywany także Światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Ziemi. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Jego celem jest przede wszystkim promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie i budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

              Przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną.

              W tym dniu nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak możemy zadbać o naszą planetę. aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. GALERIA

              W nawiązaniu do międzynarodowej akcji Dzień Ziemi 2021, zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w XVI edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem:

              ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY - POMAGAJĄC INNYM - POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE

            • Konkurs plastyczny dla dzieci „Co zawdzięczam pszczołom?” (2021)

              22.04.2021

              Dzieci przedszkolne i uczniów z klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego gorąco zachęcamy do poznania zwyczajów pszczół i udziału w konkursie plastycznym „Co zawdzięczam pszczołom?”.

              Poproście rodziców, aby poczytali Wam o tych małych owadach, a następnie samodzielnie narysujcie lub namalujcie odpowiedź na konkursowe pytanie. Praca powinna być wykonana w wymiarze przestrzennym płaskim dowolną techniką (np. farbami lub kredkami), koniecznie w formacie poziomym na kartce A3 lub A4.

              W tegorocznej edycji czekamy wyłącznie na zgłoszenia elektroniczne,

              przy czym:

              • najpierw wypełnijcie interaktywny formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi zgodami (poniżej),
              • potem doślijcie skan lub zdjęcie pracy na adres skrzynki mailowej pszczola@lubelskie.pl, w tytule wpisując hasło: KONKURS PLASTYCZNY „CO ZAWDZIĘCZAM PSZCZOŁOM?”.

              Pamiętajcie:

              • Skany (PDF) lub zdjęcia (JPG) pracy powinny odzwierciedlać pełny, wyraźny obraz pracy (bez „obcinania” fragmentów).
              • Na obrazie nie mogą znajdować się jakiekolwiek znaki, w tym litery i cyfry.
              • W tytule pliku należy wpisać: pierwsze trzy litery imienia_ pierwsze trzy litery nazwiska_ kategoria, np. Jan_Kow_Szkolna (Jan Kowalski), Ann_Now_Przedszkolna (Anna Nowak).
              • Zgłoszenia oraz prace konkursowe przesyłają organizatorowi rodzice/opiekunowie uczestników.

              Termin nadsyłania prac upływa 4 maja 2021 r. 

              Do zwycięzców w dwu kategoriach wiekowych (przedszkolnej i szkolnej) trafią nagrody rzeczowe, w tym do:

            • Akcja Żonkile 2021

              19.04.2021

              #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile

              i #polinmuseum

              78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile #polinmuseum symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach.

              Uczniowie klasy III uczestniczyli dzisiaj w zajęciach poświęconych pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, rekomendowanych przez Dział Edukacji Muzeum POLIN dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Celami warsztatów było przybliżenie podstawowych informacji na temat życia podczas II wojny światowej, okazja do rozmowy o pomaganiu oraz nazywaniu własnych emocji, które mogą pojawić się w trakcie pracy z trudnym tematem, jakim jest wojna. Uczniowie wysłuchali opowiadania Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy" wokół, którego koncentrowały się zajęcia.

              Nie zapomnieliśmy również o żonkilach. Dziękujemy Karolowi, Aleksandrze, Natalce i Karolince za zaangażowanie przy wykonaniu żonkili.

            • 1055. rocznica Chrztu Polski

              15.04.2021

              Dzień 14 kwietnia ustanowiono w 2019 roku Świętem Chrztu Polski. Według opinii historyków Mieszko I został ochrzczony w Wielką Sobotę roku 966, która wypadała 14 kwietnia. Wydarzenie chrztu jest oficjalnie uznane jako początek państwa polskiego  a akt ten wprowadził Polskę w chrześcijańską kulturę i cywilizację europejską.

            • Oddziały przedszkolne wracają do kształcenia stacjonarnego.

              15.04.2021

              Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie oddziałów przedszkolnych wracają do kształcenia stacjonarnego.

              Uczniowie klas I–VIII szkół podstawowych  do 25 kwietnia br. będą nadal uczyć się zdalnie. 

              Na terenie szkoły będzie możliwość udziału w nauczaniu zdalnym lub stacjonarnym dla uczniów z niepełnosprawnością oraz uczniów którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w nauce zdalnej w domu. 

                Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

            • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

              13.04.2021

              13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W 1940 roku NKWD dokonało egzekucji  blisko 22 tysięcy obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

              Akcja „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci”, której celem jest upamiętnienie Ofiar poległych w Katyniu. Aplikacja umożliwia zapalenie symbolicznego znicza, ale także – poprzez krótki biogram – poznanie historii konkretnej osoby. Szczegóły na stronie www.katynpromemoria.pl

              Więcej informacji na temat zbrodni katyńskiej dowiesz się z filmu przygotowanego przez IPN: https://www.youtube.com/watch?v=gUwHhGoIvPk